wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Pierniki w Muzeum Etnograficznym [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nie wyobrażamy sobie dziś bez nich świąt Bożego Narodzenia, ale kiedyś przygotowywano je dużo częściej i obdarowywano się nimi przy różnych okazjach. W Muzeum Etnograficznym od 12 grudnia można oglądać wystawę „Pierniki. Podróż do krainy zmysłów... przez Śląsk, Łużyce Górne  i 900-letnia kulturę kulinarną w Europie Środkowej”.

Reklama

- Piernik niegdyś miał bardzo rozbudowane obrzędowe znaczenie. To nie było tylko słodkie ciastko z korzeniami, ale symbol pomyślności, podarunek, który wręczało się przy różnych okazjach – mówi Joanna Kurbiel, kuratorka wrocławskiej edycji wystawy. – Pierniki w formie dziecka w powijakach wręczano młodym rodzicom, były też prezentem z okazji chrztu. Symbolem pomyślności były pierniki w kształcie wieńców zdobionych gwiazdami, czy wpisanymi w nie krzyżami. Oznaczały odrodzenie, koło życia, nowy początek.

Na wystawie przedstawiona została historia piernikarstwa – przede wszystkim na Śląsku i Łużycach, pokazano też składniki i proces produkcji tego aromatycznego ciasta.

Wystawa

Wystawa "Pierniki. Podróż do krainy zmysłów" w Muzeum Etnograficznym

Wystawa / Dla wszystkich
Termin od 12 grudnia 2015 do 14 lutego 2016

Miejsce Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Zobacz

– Ciastem piernikowym tzw. piernym ciastem, czyli doprawionym pieprzem i przyprawami wypełniano drewniane formy, które do dziś zachwycają pięknymi detalami i kunsztowną forma – opowiada Joanna Kurbiel.

Muzeum Etnograficzne posiada w swych zbiorach ok. 250 takich form, z których część będzie można podziwiać na ekspozycji. Zobaczymy więc „Serce” darowane zwykle ukochanej osobie, „Alfabet” darowany dziecku, gdy szło po raz pierwszy do szkoły czy „Niemowlę w powijakach”, które dostawali młodzi rodzice. Pozostałe motywy, jak „Dama” czy „Anioł z palmą” stanowią przykłady bardzo dekoracyjnych i misternie rzeźbionych form. Piernikami w formie fajek obdarowywano starsze osoby, pierniki-rękawiczki dostawali przyjaciele, a piernikowe kosze z kwiatami wręczano ukochanym. Na wystawie można też podziwiać formy piernikowe przedstawiające sceny rodzajowe i zwierzęta – od gospodarskich po egzotyczne. Są też formy z motywami religijnymi – pokłonem Trzech Król, sceną Ucieczki do Egiptu, wizerunkami świętych, aniołami. Zobaczymy też skrzynie i szyldy cechów piekarniczych, a nawet aranżację XIX-wiecznej kuchni z charakterystycznym kredensem i choinkę ozdobioną świątecznymi pierniczkami.

- Wrocław niegdyś słynął z pierników. Było tu zarejestrowanych aż sześciu piernikarzy – podkreśla Joanna Kurbiel.

Wystawa czynna jest od 12 grudnia 2015 do 14 lutego 2016. W najbliższą niedzielę Muzeum Etnograficzne zaprasza na Niedzielę z piernikami. Początek imprezy o godz. 12. W programie m.in. wykład o wrocławskich piernikach, warsztaty zdobienia bożonarodzeniowych pierników i kiermasz pierników i miodów.

Niedziela z piernikami w Muzeum Etnograficznym

Niedziela z piernikami w Muzeum Etnograficznym

Dla dzieci / Warsztaty / Boże Narodzenie 2015 / Dla wszystkich
Termin 13 grudnia 2015 12:00

Miejsce Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl