Czeski reżyser Petr Zelenka ponownie we Wrocławiu

Czeski reżyser filmowy Petr Zelenka znów odwiedza Wrocław. Ostatnio był u nas w lipcu 2016 w czasie MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Tym razem będzie można wybrać się 9 marca na spotkanie z nim do Centrum Technologii Audiowizualnych i obejrzeć jego najnowszy film „Zagubieni”.


Petr Zelenka jest autorem takich filmów jak „Guzikowcy”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” czy „Rok diabła”. Jego najnowszy film „Zagubieni” miał premierę jesienią ubiegłego roku. Czeski twórca mierzy się w nim z wydarzeniem z historii Czechosłowacji. W 1938 r. w Monachium przedstawiciele Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i  Francji podpisali układ, na mocy którego Czechosłowacja musiała się zrzec części swojego terytorium na rzecz Hitlera. Stało się to po Anschlussie Austrii, a pretekstem dla Niemiec stała się sytuacja mniejszości niemieckiej mieszkającej w Czechosłowacji. Zachodnie mocarstwa były obojętne na działania Hitlera, ale gdy Czechosłowacja ogłosiła pełną mobilizację nie godząc się na wysiedlenie Czechów i Słowaków z Sudetów, zwołały pokojową konferencję bez udziału Czechosłowacji. Nasi południowi sąsiedzi nie mieli prawa głosu i zostali poinformowaniu przez dyplomatów o przejęciu przez Niemcy ich terytorium.  

Petr Zelenka w CeTA

Petr Zelenka w CeTA

Inne / Spotkania
Termin 9 marca 2017 16:00

Miejsce Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA)

Zobacz

- Charakter narodów tworzą mity. A my, Czesi, chętnie przyjęliśmy mit bezbronnych i zdradzonych. To nasze tchórzostwo, a doświadczyłem go też na własnej skórze, powtarza się ciągle w naszej historii - mówił Petr Zelenka w wywiadzie udzielonym „Gazecie Wyborczej”.

„Zagubieni” to film pełen absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość, który był czeskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Petr Zelenka do Wrocławia przyjedzie na zaproszenie Zakładu Bohemistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Koła Naukowego Bohemistów UWr oraz Centrum Technologii Audiowizualnych. Przed projekcją filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem, który wygłosi krótki wykład. Opowie o różnicach w konstruowaniu fabuły oraz narracji w filmach amerykańskich i europejskich. Całe spotkanie będzie tłumaczone na język polski. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny jednak obowiązuje ścisła rezerwacja miejsc.

Rezerwacji można dokonać do 8 marca, do godziny 12.00, pisząc na adres: magdalena.matkowska-jerzyk@uwr.edu.pl.

Zgłoś uwagę