Pesy już na stałe na wrocławskich torowiskach

W sobotę nowe tramwaje Pesa Twist wyjechały już na stałe na wrocławskie trasy tramwajowe. Będą kursować w weekendy i dni robocze. Teraz można je spotkać na linii 3 ale wkrótce tramwaje będą też wykorzystywane na innych. 

  • fot. Tomasz Walków

  • fot. Tomasz Walków


We Wrocławiu w tej chwili jest już sześć tramwajów Pesa Twist. Na trasy wyjeżdża w zależności od rozkładu od 3 do 5. Pierwsze przejazdy w regularnym ruchu odbyły się już w weekend 15-16 sierpnia a od 22 sierpnia tramwaje kursują już na stałe po wrocławskich torowiskach. Nowe składy przypadły od razu do gustu pasażerom.

 - Są na pewno bardziej ciche niż stare tramwaje. Miejsca siedzące są wygodne i co ważne ciągle pachną jeszcze nowością – mówi Justyna Staszak, która jechała nową Pesą z Pilczyc do centrum miasta.
- Mi się najbardziej podoba duża przestrzeń, która jest w środku nowych tramwajów - dodaje Mikołaj Głowacki.  
 

Zanim Pesy wyjechały na trasy potrzebna była korekta skrajni kilkunastu przystanków tramwajowych, która została wykonana w ramach bieżących prac utrzymaniowych prowadzonych przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

 -  To, że wdrożenie do eksploatacji zupełnie nowego pojazdu, zbudowanego według najnowszy wytycznych, wymagało dostosowania niektórych, niespełniających już współczesnych norm elementów infrastruktury, nie jest niczym szczególnym.  – przekonuje Agnieszka Korzeniowska, rzecznik prasowa MPK Wrocław.

W tej chwili nową Pesę pasażerowie mogą spotkać na linii 3, ale to nie jedyna trasa, którą te składy będą obsługiwać. - Chcemy użytkować je na trasach średnicowych o dużym natężenia ruchu biegnących przez ścisłe centrum miasta.  Wkrótce tramwaj ten będzie użytkowany również na innych liniach spełniających takie kryteria – mówi rzecznik prasowa Spółki.

Przypomnijmy. MPK kupiło 8 tramwajów Pesa. Pojazdy są w pełni niskopodłogowe i klimatyzowane. Mają szereg udogodnień i rozwiązań technicznych, które zostały w nich wykorzystane na indywidualne zamówienie wrocławskiego MPK. Chodzi m.in. o inny przód pojazdu, skonstruowany tak, aby w razie wypadku z udziałem pieszego jego skutki były dla człowieka jak najłagodniejsze i nie został wciągnięty pod pojazd. Wieczorem pasażerom w bezpiecznym wysiadaniu pomogą podświetlane progi przy drzwiach. W środku pojazdu są też ładowarki USB czy system zapachowy. Tramwaj pomieści około 220 osób i mierzy ponad 30 metrów. 

Zgłoś uwagę