Październik na Nadodrzu

­­­­Jesienne atrakcje dla wszystkich

  • Dworzec Wrocław Nadodrze; fot. Ingolf

    Dworzec Wrocław Nadodrze; fot. Ingolf


Wystawy, projekcje filmów, wspomnienia i rekonstrukcje historyczne wypełnią projekt pod wspólną nazwą „Październik na Nadodrzu”.

Wszystko rozpocznie się 4 października w Ratuszu, gdzie zostanie otwarta wystawa „Przedmieście Odrzańskie we Wrocławiu”. Następnego dnia będzie można oglądać wystawy w plenerze. Przygotowanych będzie kilka lokalizacji m.in. skwer na pl. Św. Macieja.

Przygotowywana jest także nie lada gratka dla miłośników historii i kolei. W dniach 5, 10, 11, 12, 19 i 20 października, będzie można odbyć podróż w czasie historycznym pociągiem na trasie Wrocław Nadodrze – Wrocław Sołtysowice. Odjazdy o 11:45, 13:00 i 14:55. Chętni mogą już teraz zgłaszać się na tę szczególną wycieczkę osobiście w Infopunkcie Łokietka 5 lub e-mailowo: infopunkt@lokietka5.pl, podając imię, nazwisko, telefon oraz termin wycieczki.

Wśród pasażerów historycznego pociągu będzie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Jej członkowie przywołają wydarzenia z przyjazdu do Wrocławia Bolesława Drobnera – pierwszego polskiego prezydenta Wrocławia.

Historyczna uczta szykuje się także podczas prezentacji filmowych. Zaprezentowane będą filmy odnalezione w archiwach wrocławskiego oddziału Telewizji Polskiej, które od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku nie były nawet otwierane z puszek. Sami organizatorzy nie wiedzą do końca co znajduje się na wielu metrach filmowych. Przez około pół wieku nie były ani archiwizowane ani nawet oglądane. Teraz zostaną zaprezentowane m.in. w Ekocentrum, które otwarte zostanie 20 września.

W „Krzywym Kominie” natomiast 26 października odbędzie się giełda birofili, czyli miłośników piwa i wszystkiego co wiąże się z tym trunkiem.

Nadodrze było tą dzielnicą, która przy niewielkich zniszczeniach wojennych, stawała się pierwszym równo bijącym sercem Wrocławia. To właśnie tu były pierwsze instytucje miejskie, służby i usługi. PTTK zachęca do odkrycia tych miejsc podczas spaceru po Nadodrzu ze zwiedzaniem m.in. Komendy Straży Pożarnej. Wycieczki rozpoczynać się będą o 10:00 spod Dworca Wrocław Nadodrze 12, 13, 19 i 20 października.

Głównym wydarzeniem „Października na Nadodrzu” jest konferencja naukowa „Przedmieście Odrzańskie we Wrocławiu”, która odbędzie się w Sali Wójtowskiej Ratusza w dniach 17-18 października.

Organizatorem nadodrzańskiego miesiąca jest Muzeum Miejskie we Wrocławiu, Koło Przewodników miejskich oddziału wrocławskiego PTTK a partnerami jest Infopunkt Łokietka 5 oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau.Zgłoś uwagę