Pavel Brázda w Galerii Miejskiej

Wystawa prac czeskiego artysty


Pavel Brázda uważany jest za czeskiego artystę-samotnika. Wykształcił swój oryginalny styl łączący realistyczne przedstawienia ze światem fantazji. Nie daje się zaszufladkować do żadnego nurtu artystycznego. W Galerii Miejskiej od piątku 20 grudnia zobaczymy 130 prac artysty z ostatnich 60 lat jego twórczości.

W latach 40. ubiegłego wieku wraz z żoną i partnerką artystyczną Vierą Novakową w ramach „czerwonej apokalipsy” zostali wyrzuceni z Akademii Sztuk Pięknych w Pradze i tym samym wykluczeni z oficjalnego nurtu czeskiej sztuki. Artysta swoje prace zaczął normalnie wystawiać dopiero w latach 90. Wcześniej pracował jako malarz pokojowy i palacz w kotłowni.

Pierwszą większą wystawę miał wspólnie z Vierą Novákową w 1992 roku w galerii PKC Ženské domovy. Towarzyszył jej obszerny katalog wydany przez czasopismo Revolver Revue. W tym samym roku Brázda jako pierwszy artysta plastyk otrzymał nagrodę Revolver Revue za 1991 rok. Potem prezentował swoje dzieła na szeregu wystaw w galeriach w Pradze, Czechach i za granicą a pod koniec lat dziewięćdziesiątych uczestniczył w wystawach przeglądowych organizowanych między innymi przez Galerię Narodową. Od 2000 roku kilka obrazów Brázdy jest pokazywanych na stałej wystawie sztuki nowoczesnej praskim Veletržním palácu (Pałacu Targowym).

Brazda maluje kompozycje, na których dominują przedstawienia ludzkich postaci w fantastycznych, groteskowych kompozycjach. Malarz, niczym przez szkło powiększające, przegląda się detalom ludzkiej egzystencji – życiu intymnemu, absurdalnym realiom cywilizacji. Choć maluje już od 60 lat wierny jest tematom i sposobom ich prezentacji. Jego pomysłowość pozwala na nieustannie świeże kombinacje motywów stworzonych wiele lat temu, które pojawiają się w jego refleksjach zarówno na temat rzeczywistości jego czasów, jak i „ponadczasowych“ cech ludzkich”.

Wystawę przygotowały Galeria Miejska we Wrocławiu przy współpracy z Czeskim Centrum i My Aktivity.

A

Pavel Brázda – malarstwo i grafika, Galeria Miejska we Wrocławiu

ul. Kiełbaśnicza 28, 20 grudnia 2013 – 25 stycznia 2014, Wystawa czynna pon-pt 10.00-18.00, sb 12.00-16.00.Zgłoś uwagę