Partynice - Memoriał Profesora Andrzeja Modrakowskiego

Dziewięć trzyletnich koni arabskich I grupy pobiegnie w Memoriale Profesora Andrzeja Modrakowskiego, lekarza weterynarii przez ponad 50 lat związanego z Wrocławskim Torem Wyścigów Konnych – Partynice.


Stawka jest bardzo wyrównana, trudno wskazać zdecydowanego faworyta. Najliczniejszą, 4-konną reprezentację wystawia trener Michał Borkowski i teoretycznie któryś z jego podopiecznych powinien mieć nieco większe szanse na zwycięstwo. Ale rywale nie są słabi. Dwa mocne konie wystawia trener Robert Świątek – GH Wahid i Elpada już na poziomie I grupy biegały i to z powodzeniem. Dobrze prezentowała się również Polka trenera Tadeusza Dębowskiego.

Profesor Andrzej Modrakowski rozpoczynał pracę jako lekarz weterynarii na partynickim torze w 1953 r., kiedy do Wrocławia przyjechały ścigać się araby. W lipcu koleją przywieziono na Partynice 120 trzyletnich i starszych koni arabskich, musiał je wszystkie obejrzeć i zbadać. Były wśród nich prawdziwe znakomitości – synowie i córki dwóch słynnych ogierów: Wielkiego Szlema i Witraża, m.in. Czort, który później wielce zasłużył się w hodowli, dając piątkę derbistów. Jako lekarz uważał, że równie ważne, jak leczenie urazów, jest zapobieganie ich powstawaniu. Dlatego interesował się i znał na wszystkim, co było związane z końmi wyścigowymi: treningiem, żywieniem, środowiskiem.

Prof. Modrakowski równolegle z pracą na Partynicach działał naukowo na wrocławskiej Akademii Rolniczej. W 1960 roku uzyskał stopień doktora, w 1973 zrobił habilitację, a w 1991 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Zajmował się głównie ortopedią koni i bydła. Był na stażach zagranicznych w klinikach chirurgicznych w Berlinie, Kopenhadze, Utrechcie i Hanowerze, a także w British Equine Research Institute w kolebce angielskich wyścigów – Newmarket. Dwa lata spędził w Iraku jako profesor kontraktowy. Odwiedzał tamtejsze stadniny, prywatne i państwowe. Był na torze w Bagdadzie, gdzie stacjonowało około trzech tysięcy rumaków. Należał do Brytyjskiego Towarzystwa Lekarzy Koni.

Start wyścigów w niedzielę, 23 sierpnia, o godzinie 14:15 na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice przy ul. Zwycięskiej 2. Wstęp wolny!

Zgłoś uwagę