Ruszyły parki pełne kultury

W trzech wrocławskich parkach: Grabiszyńskim, Staszica i Południowym z inicjatywy Europejskiej Stolicy Kultury powstały „Parki ESK”. W zainstalowanych „pawilonach kultury” w każdą sobotę i niedzielę wakacji od godz. 12.00 do 19.00 wszyscy chętni mogą zaprezentować swoje umiejętności. Teatrzyki, kabarety, koncerty, kluby dyskusyjne, czytelnia pod chmurką, plenerowe wystawy, miejsce do ćwiczeń – to tylko niektóre propozycje.

 • Pawilon ESK w parku Grabiszyńskim

  Pawilony ustawione zostały w Parku Południowym (na polanie, nieopodal pomnika Chopina), Grabiszyńskim - na zdjęciu - (w pobliżu ul. Solskiego, nieopodal placu zabaw) i Staszica (w okolicach fontanny).

 • Scena w parku Grabiszyńskim we Wrocławiu

  Każdy z kontenerów wyposażony jest w sprzęt nagłośnieniowy z mikrofonami.

 • Dzieci bawią się w pawilonie ESK w parku Grabiszyńskim

  Na miejscy coś dla siebie znajdą zarówno duzi jak i najmłodsi wrocławianie

 • Pawilon ESK w parku Grabiszyńskim we Wrocławiu

  Funkcję, jaką będą pełnić, przypiszą im sami mieszkańcy i osoby odwiedzające parki.

 • Widownia i scena w parku Grabiszyńskim we Wrocławiu

  Teatrzyki, kabarety, koncerty, kluby dyskusyjne, czytelnia pod chmurką, plenerowe wystawy, miejsce do ćwiczeń – to tylko niektóre propozycje.

 • Leżaki przy pawilonie ESK w parku Grabiszyńskim

  Znajdzie się tu miejsce na wystawy, scena, a dla publiczności wygodne miejsca siedzące.

 • Mikrofon i scena w parku Grabiszyńskim we Wrocławiu

  – Zachęcamy mieszkańców, by korzystali z potencjału tych miejsc i zaprezentowali innym własne umiejętności i pasje artystyczne - mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Biura Europejskiej Stolicy Kultury.

 • Boiska do badmintona w parku Grabiszyńskim

  Na miejscy nie brakuje również propozycji dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

 • Dzieci malują na tablicy w parku Grabiszyńskim

  Gdy na scenie odbywać się będzie prelekcja dla starszych wrocławian, ci młodsi mogą np. rozwijać swoje plastyczne zdolności

 • parki kultury esk


Czy wrocławskie parki zapełnią się kulturą? Czy najpiękniejszych tereny zielone Wrocławia przemienią się w artystyczne hyde parki? Czy w każdy weekend oklaskiwać będziemy kreatywność i twórczość wrocławian? Czy parki staną się kolejnym miejscem kulturalnych spotkań, koncertów, spektakli, stand-upów, wzajemnych inspiracji, zabawy i relaksu?

Parki wypełni kultura

Od teraz jest ku temu wielka okazja. Z inicjatywy Europejskiej Stolicy Kultury powstają „Parki ESK”. W trzech wrocławskich parkach: Staszica, Grabiszyńskim i Południowym zainstalowano „pawilony kultury”. To kontenery oceaniczne z zapleczem scenicznym i widownią.

– Oddajemy je w ręce mieszkańców i chcemy zaprosić wrocławian do organizowania się wokół nich i współtworzenia wydarzeń kulturalnych o zasięgu osiedlowym, międzyosiedlowym czy dzielnicowym – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Biura Europejskiej Stolicy Kultury. – Zachęcamy mieszkańców, by korzystali z potencjału tych miejsc i zaprezentowali innym własne umiejętności i pasje artystyczne.

Pawilony stają w parku Południowym (na polanie, nieopodal pomnika Chopina), Grabiszyńskim (w pobliżu ul. Solskiego, nieopodal placu zabaw) i Staszica (w okolicach fontanny). Każdy z kontenerów wyposażony jest w sprzęt nagłośnieniowy z mikrofonami. Jest w nich miejsce na wystawy, scena, a dla publiczności wygodne miejsca siedzące. Co ważne, na miejscu znajdują się również toalety.

– Mamy nadzieję, że wrocławianie zaskoczą nas swoją kreatywnością. To miejsce jest otwarte na wszelkiego rodzaju inicjatywy mieszkańców – mówi Beata Nawrotkiewicz z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, koordynatorka pawilonu w parku Grabiszyńskim. – Projekt „Parki ESK” tym różni się od np. Wyspy Słodowej, że to, co tu się będzie działo, zależy tylko i wyłącznie od wrocławian. Naszym zadaniem, jako koordynatorów, jest jedynie pilnowanie, aby kilka osób nie umówiło się na swoje prelekcje, wystawy lub koncerty w tym samym czasie. Harmonogram tego, co zaplanują tu mieszkańc,y będzie można znaleźć na naszym wydarzeniu na Facebook'u oraz na ustawionej na mijescu tablicy – dodaje. Informacje o tym, jak się zgłosić, znajdziecie na końcu artykułu.

Wszystkie pawilony otwarte są w czasie wakacji w każdą sobotę i niedzielę od godz. 12.00 do 19.00 (w razie potrzeby dłużej). Funkcję, jaką będą pełnić, przypiszą im sami mieszkańcy i osoby odwiedzające parki. Teatrzyki, kabarety, koncerty, kluby dyskusyjne, czytelnia pod chmurką, plenerowe wystawy, miejsce do ćwiczeń – to tylko niektóre propozycje. Organizatorzy liczą na to, że wrocławianie ich zaskoczą: do jakich jeszcze celów można wykorzystać kontenery kultury.

– Wierzymy w potencjał, którzy drzemie w ludziach. Wrocław to miasto osób twórczych, zachęcamy więc do skorzystania z możliwości pokazania tego także w parkach – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. – Chcemy, by każdy mógł zostać artystą w Europejskiej Stolicy Kultury i rozszerzał ofertę kulturalną w naszym mieście.

„Parki ESK” nie mają narzuconego programu, wszystko zależy od inwencji mieszkańców, na których czekają koordynatorzy, którzy zapraszają, żeby przyjść, obejrzeć nowe przestrzenie dla wrocławskiej kultury i pomyśleć nad ich wykorzystaniem i zaprezentowaniem się przed wrocławianami.

Zapraszamy do współpracy!

Parki miejskie przeznaczone są dla wszystkich mieszkańców, podobnie jest z pawilonami kultury – każdy może z nich skorzystać. Wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego koordynatora „Parku ESK” i ustalenie daty, godziny oraz tematyki:

Zgłoś uwagę