Park kulturowy – kolejne zmiany na Rynku

Poprawa estetyki w sercu miasta jest zadaniem stojącym nie tylko przed zespołem ds. parku kulturowego, ale to właśnie przepisy o wrocławskim parku kulturowym pomagają pokazywać, jak być powinno, i egzekwować, jeśli jest inaczej. Prace trwają na terenie całego obszaru parku, jednak w ostatnich tygodniach zintensyfikowane kontrole odbyły się m.in. w samym centrum Wrocławia.


Rynek – centrum i serce Wrocławia oraz centrum parku kulturowego. Po usunięciu reklam wielkoformatowych, city-lightów i banerów przychodzi czas na ciągłe przypominanie przedsiębiorcom o innych zasadach obowiązujących w tym miejscu. Najczęstsze uchybienia są spowodowane m.in. wystawieniem zbyt dużej liczby tzw. koziołków przed lokalami, niewłaściwym zaklejaniem witryn czy nieuzgodnionymi szyldami. Wszystkie sprawy na bieżąco są monitorowane przez zespół roboczy ds. parku kulturowego. Właściciele lub najemcy lokali, w których są uchybienia, zostają o tym poinformowani przez strażników miejskich i zobowiązani do usunięcia wyklejanek. Jeśli chodzi o stojaki, to wizyta straży zazwyczaj skutkuje usunięciem nadliczbowych stojaków od razu bądź mandatem w przypadkach uporczywych.

Prezentujemy wybrane przykłady efektów takich działań.

Przypominamy także, że wszystkie zasady dotyczące działań przedsiębiorców na terenie Parku Kulturowego „Stare Miasto” we Wrocławiu są dostępne w naszym serwisie specjalnym.

Na początek przypomnimy tylko sprawę sklepu Goplany i jeszcze raz zobaczmy, jak inaczej i lepiej wygląda północna pierzeja Rynku z nowym szyldem.

Przed...


...i po

Niemal naprzeciw sklepu ze słodyczami jest lokal Cafe de France. Po interwencji usunięty został napis dotyczący śniadań, a informacja na „koziołku” jest już stonowana.


Przed...


...i po

Wędrując w kierunku zachodniej pierzei, mijamy przejście w kierunku ul. Więziennej. Według przepisów „koziołek” może stać tylko przed wejściem do lokalu.


Przed...


...i po

Kolejne miejsce to już południowa strona Rynku. Pusty lokal z zaklejoną witryną. Wyklejanka musiała zniknąć.


Przed...


...i po

Nieco dalej – strona wschodnia – niewielki lokal, który przez wiele tygodni zapraszał w sposób niedozwolony na zimowe rozgrzanie. Na szczęście idzie wiosna.

 
Przed... 


...i po

Tuż przy ul. Kurzy Targ, jedna z sieciowych restauracji zakleiła narożną witrynę. Tę reklamę z szyby też należało usunąć. Efekt jest znakomity.


Przed...


...i po

I na koniec jeszcze jeden przykład wyklejanek (tym razem na parterze oraz na piętrze), których usunięcie wymogła interwencja strażników miejskich.


Przed...


...i po.

Zobacz także:Zgłoś uwagę