OVO Wrocław wspiął się nad ziemię [WIDEO]

Nad placem budowy nieustannie przesuwają się 4 dźwigi, a od najniższej kondygnacji po powstające właśnie pierwsze piętro pracuje 150 wykwalifikowanych robotników. Tak wygląda teraz budowa OVO Wrocław - wielofunkcyjnego kompleksu, w którym znajdą się m.in. luksusowe penthouse’y i apartamenty, biura, centrum fitness z basenem oraz pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton.

  • Rafał Dutkiewcz

    – Bardzo się cieszę, że projekt OVO nawiązuje do koncepcji wrocławskiej architektury – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

  • budowa OVO Wroclaw

    OVO Wrocław powstaje przy ul. Podwale 82-91, w sąsiedztwie Poczty Głównej.


Kompleks OVO Wrocław wspiął się właśnie nad ziemię, co według inwestorów jest kamieniem milowym w realizacji tej inwestycji. W środę zakończenie tego etapu przedsięwzięcia uczcili wspólnie inwestorzy OVO Wrocław, wiceprezydent Hilton Worldwide na Europę Centralną i Wschodnią, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz zaproszeni goście.

Budowa OVO Wrocław rozpoczęła się w drugiej połowie kwietnia 2014 r. Inwestycja powstaje przy ul. Podwale 82-91, w sąsiedztwie Poczty Głównej, Parku Słowackiego i blisko wrocławskiego Rynku. Inwestor zapewnia, że kompleks OVO Wrocław będzie wyróżniał się architekturą, jakością wykonania, luksusem i połączeniem wielu funkcji w jednym budynku.

OVO Wrocław - nieprzypadkowa lokalizacja

W futurystyczny projekt zainwestowała Star Group Poland, powołana przez potężną grupę deweloperską Angel Poland Group. Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest Eiffage Polska Budownictwo. Jednak zaangażowane są również firmy m.in. z Polski, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Włoch, Chin, Belgii, Francji, Niemiec czy Izraela.

Według inwestorów to nie przypadek, że inwestycja realizowana jest we Wrocławiu. Uważają, że jest to miasto z bogatą historią, a jednocześnie nowoczesne i inspirujące, które nie obawia się odważnych projektów, lecz śmiało spogląda w przyszłość. Natomiast OVO Wrocław w dużej mierze jest odbiciem panującej we Wrocławiu energii. Dla miasta oznacza zarówno korzyści ekonomiczne, nowe miejsca pracy, jak i realizację idei przyjaznej oraz wielokulturowej europejskiej metropolii.

– Bardzo się cieszę, że projekt OVO nawiązuje do koncepcji wrocławskiej architektury – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – To budynek bardzo wysokiej klasy. Wypełni pustą miejską przestrzeń, stanie się częścią miasta i jednym z jego symboli.

- W ciągu kilkunastu lat Wrocław przeszedł gruntowne zmiany i szybko staje się modelowym miastem współczesnej Europy – mówi Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny OVO Wrocław z pracowni Gottesman-Szmelcman Architecture. - Udało się przy tym zachować coś niezwykłego, co wyróżnia je spośród innych – otwartość, optymizm i ciekawość. Wrocław potrafi jednocześnie wypracowywać wzrost ekonomiczny, jak również zwiększać poczucie sensu i szczęścia własnych mieszkańców.

- Już za kilkanaście miesięcy OVO Wrocław zacznie przyczyniać się do społecznego, kulturalnego, a także ekonomicznego dobrobytu miasta – mówi Ron Ben Shahar, członek zarządu Wings Properties Sp. z o.o., inwestor i partner grupy deweloperskiej Angel Poland Group. - Nie udałoby się tego osiągnąć bez wsparcia oraz zaangażowania przedstawicieli gminy Wrocław, a także partnerów inwestycji.

Tysiąc betoniarek na OVO Wrocław

Dotychczas do budowy OVO wykorzystano blisko 9 tys. metrów sześciennych betonu i ponad 1,7 tys. ton stali. To oznacza, że na placu pojawiło się prawie tysiąc wypełnionych po brzegi betoniarek, a długość stalowych prętów ustawionych jeden za drugim, wyniosłaby łącznie ponad tysiąc kilometrów, czyli równałaby się długości Wisły.

Na poziomie -2 strop jest ukończony niemal w całości i trwają zaawansowane prace murarskie. Powstają m.in. ścianki kuchni hotelowej i sali balowej. Strop nad poziomem -1, gdzie znajdą się m.in. pomieszczenia kasyna, a także klubu fitness z basenem, jest gotowy w 90 proc.. Niedługo także na tej kondygnacji rozpoczną się pierwsze prace murarskie. Z kolei strop poziomu 0 jest gotowy w 35 proc., nad nim będzie  44 pokoi pięciogwiazdkowego hotelu.

- DoubleTree by Hilton szybko nabiera kształtów – uważa Uli Widmer, wiceprezydent Hilton Worldwide na Europę Centralną i Wschodnią. - Jesteśmy szczególnie dumni z tej inwestycji, która dołączy do naszego portfolio i zaznaczy obecność w pięciu najważniejszych miastach
w Polsce.

Z każdym dniem zaokrąglona sylwetka OVO Wrocław rośnie i będzie coraz lepiej widoczna z poziomu ulicy. W miarę postępu przybywa również pracowników na budowie. Obecnie jest ich o 25 proc. więcej niż jeszcze miesiąc temu.

Prace nad OVO Wrocław prowadzone są w tak zwanym systemie design&build. To oznacza, że równolegle do robót budowlanych powstaje projekt wykonawczy, który odpowiednio wyprzedza budowę. Prace postępują zgodnie z harmonogramem, a inwestycja będzie gotowa w 2016 roku.

fot. inwestor

Zgłoś uwagę