joomla templates top joomla templates template joomla

Serwis otwarty.wroclaw.pl

f Agnieszka Kołodyńska-Walków c .

Wrocław dołącza do tych miast na świecie, które udostępniają dane publiczne. To dopiero początek procesu, dzięki któremu miasto w jednolity i przejrzysty sposób w specjalnym serwisie podzieli się bardzo różnymi danymi, które gromadzi. Dane udostępnia Centrum Usług Informatycznych Urzędu Miejskiego Wrocławia (CUI).

 • Katalog wydarzeń kulturalnych, sportowych, rozrywkowych i innych, organizowanych na terenie Wrocławia i jego okolic
 • Lista punktów wydanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu
 • Lista zgłoszonych i zatwierdzonych projektów w ramach WBO
 • Lista szkół z podziałem na typy 
 • Lista punktów miejskiego internetu
 • Lista indywidualnych tablic rejestracyjnych
 • Współrzędne geograficzne przystanków tramwajowych i autobusowych we Wrocławiu
 • Dane statystyczne o ludności Wrocławia
 • Chcemy, by zasoby serwisu stały się platformą, z której korzystają inni, budując dzięki nim aplikacje. Sami wykorzystujemy otwarte dane do prezentacji wydarzeń w mieście na stronie go.wroclaw.pl. Te same dane wykorzystuje też aplikacja mobilna Wrocław 2016 – dzięki obu aplikacjom można znaleźć trasy do zwiedzania, przeróżne opisy miejsc charakterystycznych dla Wrocławia, zapowiedzi najważniejszych koncertów, spektakli teatralnych, ale także mniejszych wydarzeń kulturalnych czy działań artystycznych w przestrzeni publicznej. Otwartych danych transportu miejskiego używają aplikacje Lokomo, Transportoid, mobileMPK, Jakdojade, wykorzystując otwarte dane w zakresie rozkładów jazdy, lokalizacji przystanków, map, adresów.

  Projekt otwarty.wroclaw.pl jest pierwszym krokiem w stronę otwartości i dostępności danych o Wrocławiu. Serwis będzie się rozwijał i z czasem pojawi się w nim dużo więcej danych. Są to dane o funkcjonowaniu miasta – od danych demograficznych, przez komunikacyjne, budżetowe, zdrowotne, edukacyjne, po różnego rodzaju mapy i plany.

  Wiele ze zgromadzonych przez Urząd Miejski informacji potrzebuje ujednolicenia, by można było zaprezentować je w czytelny sposób. Dlatego przed Centrum Usług Informatycznych Urzędu Miejskiego Wrocławia jeszcze dużo pracy. Wierzymy jednak, że warto je udostępniać, bo otwarte dane publiczne to wsparcie i inspiracja dla zainteresowanych budowaniem aplikacji bazujących na informacjach dotyczących miasta. Dzięki nim Wrocław będzie bardziej przyjazny mieszkańcom, a wszystko, co go dotyczy, zrozumiałe i przejrzyste.

  O otwartych danych – ich udostępnianiu, przydatności w tworzeniu cyfrowego społeczeństwa i wykorzystaniu do budowy Smart City będziemy rozmawiać na konferencji Smart Wrocław we wtorek, 13 października. Więcej informacji na stronie smart2015.pl