Olga Tokarczuk 29 kwietnia w Empiku

Już jutro, 29 kwietnia, o godz. 19.30, fani twórczości Olgi Tokarczuk będą mieli okazję spotkać się z autorką w Empiku, we wrocławskiej Renomie. Podczas spotkania Olga Tokarczuk opowie o swojej ostatniej książce – „Księgach Jakubowych”. Wstęp wolny.

  • Olga Tokarczuk

    Olga Tokarczuk, fot. Jacek Kołodziejski


Olga Tokarczuk (ur. 1962) jest jedną z najpopularniejszych polskich pisarek współczesnych. Pisze powieści obyczajowe, scenariusze, a także poezję. W 2008 roku za powieść „Bieguni” otrzymała Literacką Nagrodę Nike. Wyróżniona została także Paszportem Polityki oraz Nagrodą Fundacji im. Kościelskich.

Jej ostatnie dzieło, „Księgi Jakubowe” – niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci –imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory i zapachy, a także obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm oraz islam. To powieść nie tylko o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

mawiZgłoś uwagę