wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przyjdź do biblioteki i zostań dawcą szpiku

Dla Ciebie to tylko chwila, dla kogoś całe życie. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku Fundacja DKMS Polska, największa baza dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych krwi, jak co roku organizuje w całej Polsce kilkadziesiąt akcji rejestracyjnych potencjalnych dawców. We Wrocławiu będzie można się zarejestrować 17 i 18 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Szewskiej 78.

Reklama

13 października obchodzony był Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku, a w dniach 17 i 18 października w Filii nr 57 przy ul. Szewskiej 78 odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców. W piątek w godzinach 15.00 – 19.00, w sobotę w godzinach 10.00 – 15.00.

Liczy się każdy świadomy dawca, bo każdy z nich jest na wagę złota. Tylko dzięki nim jest szansa na pokonanie raka krwi oraz innych chorób krwi i szpiku. Rejestracja potencjalnych dawców szpiku polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu, specjalnymi pałeczkami, wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Zarejestrować może się każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku od 18 do 55 roku życia. Wymagany jest dokument z numerem PESEL.

dzień dawcy szpiku

Lista chorób krwi i szpiku, które można wyleczyć przeszczepieniem jest niemała. Każda z nich przychodzi jak nieproszony gość, w najmniej oczekiwanym momencie, nie pytając o zgodę gospodarza. Szczególnie często spotykaną, jest białaczka. W Polsce, co godzinę komuś stawiana jest ta przerażająca diagnoza. Diagnoza, która budząc lęk, burzy spokój niejednej rodziny. Wśród chorych są małe dzieci i młodzież. Dla wielu z nich jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku kostnego lub komórek macierzystych odniespokrewnionego dawcy. Choć w polskim rejestrze centralnym zarejestrowanych jest ponad 700 tysięcy potencjalnych dawców, wciąż co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby dawców stale przybywało.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl