Od września korekta rozkładów jazdy PKP

Od 1 września czeka nas kolejna w tym roku korekta rozkładów jazdy pociągów. Komunikacja zastępcza na trasie ze Szklarskiej Poręby i do Łodzi. Wracają bezpośrednie połączenia do Opola. Zobacz, co jeszcze się zmieni. 


Wprowadzana od września korekta rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywała do 19 października. Na trasach kolejowych ciągle w wielu miejscach prowadzone są inwestycje. Dlatego przewoźnicy i zarządca infrastruktury tak ułożyli rozkłady, aby je uwzględnić.

W ruchu pociągów dalekobieżnych pasażerowie z Wrocławia od września będą mogli liczyć na powrót bezpośredniego połączenia z Opola do Wrocławia (wcześniej trwały tam prace przy stacji Opole Wschodnie). Wybierając się w kierunku Tatr na jesienne wyprawy musimy pamiętać, że po wakacyjnej przerwie, kontynuowane będą prace na linii do Zakopanego. Na trasie Nowy Targ – Zakopane utrzymany zostanie tylko ruch pociągów regionalnych. Od września na odcinkach Kraków Płaszów – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona oraz Kraków Płaszów – Nowy Targ za pociągi regionalne będą kursować autobusy. Od 2 września pociągi EIC Tatry jako EIC Kościuszko, IC Witkacy, TLK Karpaty, TLK Wit Stwosz pojadą w skróconej relacji z i do Krakowa.

Zmiany w aglomeracji wrocławskiej

W rozkładzie jazdy obowiązującym od 1 września pociągi Kolei Dolnośląskich będą kursować bez większych rewolucji. Przewoźnik jedynie uwzględniając uwagi samorządów dotyczące połączenia z Wrocławia do Krotoszyna przez Milicz zadecydował aby dwie pary pociągów do/z Krotoszyna pomijały stację Oleśnica (zaplanowano postój na przystanku Oleśnica Rataje), co pozwoli na osiągnięcie czasu przejazdu na odcinku Milicz – Wrocław Gł. poniżej 70 minut. Inne zmiany, głównie dotyczące dokładnych godzin kursowania pociągów, spowodowane są prowadzonymi przez PKP PLK pracami. Z tego względu pociąg 69761 relacji Jelcz-Laskowice 16:24 – Wrocław Gł. 17:11 nadal będzie kursował z pominięciem przystanku Wrocław Brochów. Koleje Dolnośląskie przedłużają również na wrzesień kursowanie  pociągu relacji Wrocław Gł. – Adrspach (w ubiegłym roku kursował tylko do końca wakacji).

Drugi lokalny przewoźnik – firma PolRegio przy wrześniowej korekcie zmieni nieznacznie godziny odjazdów i przyjazdów. Na dwóch trasach wystąpią też utrudnienia związane z inwestycjami. Na trasie pociągu relacji Wrocław Gł. – Łódź Kaliska, który odjeżdża o godz. 7:56 trzeba spodziewać się komunikacji zastępczej na odcinku Zduńska Wola – Łódź Kaliska. Podobnie w pociąg relacji Szklarska Poręba Górna-Poznań Główny, który odjeżdża o godz. 13:07 uruchomiona będzie komunikacja zastępcza na odcinku Szklarska Poręba Górna-Jelenia Góra.

Informatorzy na dworcach

Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.plrozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach. Informacje o ruchu pociągów można sprawdzić w aplikacjach Portal Pasażera (dawniej Rozkład Kolejowy) i Rozkład-PKP (dawniej Bilkom). 

Informatorzy mobilni będą do dyspozycji pasażerów 30 i 31 sierpnia oraz 1 i 2 września na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław), a także 30 i 31 sierpnia oraz 1 września na dworcu w Zakopanem. Pomogą oni pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży. Pasażerowie na kilkunastu większych dworcach mogą także liczyć na wsparcie pracowników InfoDworców.Zgłoś uwagę