Od 1 lipca 300+ dla dzieci wypłaci ZUS

Chcesz dostać 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka? Już 1 lipca w ZUS-ie będziesz mógł złożyć wniosek online. Od tego roku przyjmuje je i wypłaca pieniądze Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  

  • uczniowie-dobry-start-300+-zus

    źródło:pixaby.com


Od roku szkolnego 2021/2022 wypłata tzw. 300+ w ramach programu „Dobry Start” przechodzi do ZUS (wcześniej program relizował MOPS). Program uprawnia do jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. 

Czytaj też: „Rodzina 500 +”: Złóż wniosek do końca czerwca, by mieć ciągłość świadczenia

Jak składać wnioski?

Wnioski będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada br. wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępniają taką możliwość.

– Nasza Platforma Usług Elektronicznych sprawdziła się przy bonie turystycznym także, gdy przyjmowaliśmy wnioski o pomoc w ramach tarcz antykryzysowych, więc i z wypłatą wyprawki będzie podobnie – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Według rzeczniczki, na ukończeniu są prace nad utworzeniem specjalnego kreatora wniosków, który będzie pomagał i prowadził „za rękę” każdą osobę składającą wniosek.

– To pomoże uniknąć błędów przy składaniu wniosku o wypłatę – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Podobnie, jak w przypadku bonu turystycznego, do złożenia wniosku o wypłatę potrzebne jest indywidualne konto na platformie internetowej PUE ZUS. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z Platformy Usług Elektronicznych ZUS korzysta obecnie ponad 7 mln osób. 

Pomoc przy wypełnianiu dokumentu

Iwona Kowalska-Mati zapewnia, że eksperci ZUS będą pomagali w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o wypłatę 300+ tym osobom, które jeszcze nie mają swojego konta i nie będą wiedziały, jak to zrobić. Od 1 lipca ruszają bowiem mobilne punkty wsparcia na Poczcie Polskiej i w KRUS, gdzie pracownicy ZUS będą zakładali profile na PUE ZUS i pomagali w wypełnieniu wniosku.

– Bardzo ważne jest przy wypełnianiu wniosku dokładne sprawdzenie numeru konta. Pieniądze ZUS będzie wypłacał tylko na konto, więc ważne jest, aby numer był poprawny. Błąd w numerze konta, to jeden z najczęstszych błędów, jaki popełniają wnioskujący – przestrzega Iwona Kowalska-Matis. 

ZUS wypłaci pieniądze na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje oraz zawiadomienia dotyczące wypłat 300+ będą przekazywane tylko w formie elektronicznej. 

Obecnie wsparcie z tego programu otrzymuje ok. 4,5 mln dzieci. Elektroniczna forma wniosku pozwoli na obniżenie kosztów jego obsługi.

Przypomnijmy, w ramach programu „Dobry Start” rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom oraz pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych. Z takiego wsparcia można korzystać aż do ukończenia przez dziecko 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.Zgłoś uwagę