Obrazy z kolekcji Hochbergów ponownie zawisną w zamku Książ

Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazało w depozyt Zamku Książ dwa barokowe obrazy pochodzące z kolekcji rodziny Hochbergów. Do 1942 roku obrazy wisiały w zamku Książ. Hitlerowskie władze przekazały je jednak do Schlesisches Museum der bildenden Künste, a po wojnie pozostały one częścią kolekcji wrocławskiego muzeum.

  • „Budowa pałacu”, malarz nieznany, Włochy XVIII wiek. Fot. FB Muzeum Narodowe we Wrocławiu


– Nie ma dla historyka sztuki i muzealnika większej satysfakcji niż ta, kiedy może cenne obrazy i rzeźby umieścić w miejscu ich pierwotnego przechowywania, gdzie będą eksponowane w odpowiednich dla nich warunkach konserwatorskich, bezpieczne i chronione. Przywrócić do miejsca, dla którego zostały stworzone, dostarczone i przeznaczone – powiedział Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Do Książa trafi „Budowa pałacu” autorstwa nieznanego włoskiego artysty oraz „Tymoteusz z Listry ze swoją babcią Lois” – XVIII-wieczna replika dzieła holenderskiego malarza Willema Drosta. Wśród przekazywanych w depozyt dzieł sztuki znalazły się także dwie majoliki z florenckich manufaktur, krzesło i fotel z XVII wieku, XVIII-wieczna włoska skrzynia oraz łóżko krakowskie z XIX wieku.

Będą eksponowane na II piętrze zamku Książ, w komnatach które do tej pory nie były udostępniane turystom. To efekt trwającej już 5 lat współpracy, zapoczątkowanej w 2015 roku wystawą „Metamorfozy Zamku Książ”.

W jej ramach w ubiegłych latach zamkowe komnaty wzbogaciły się m.in. o płótna „Jastrząb atakujący kaczki” flandryjskiego malarza Johanna Baptisty Bouttatsa, czy obrazy myśliwskie Ernsta Wihelma Bernhardiego: „Sarna” i „Pies Trotz i łania daniela”, także pochodzące z kolekcji Hochbergów.Zgłoś uwagę