Obrazy romantyków w Pałacu Królewskim

W Pałacu Królewskim prezentowane są dzieła malarzy epoki romantyzmu z kolekcji berlińskiego bankiera Joachima Wagenera, która jest rdzeniem Galerii Narodowej w Berlinie. To wyjątkowa okazja na ich obejrzenie, bo po raz pierwszy zostały wypożyczone poza Niemcy.

  • Carl F. Lessing, Krajobraz śląski, 1841, fot. Muzeum Miejskie Wrocław

    Carl F. Lessing, Krajobraz śląski, 1841, fot. Muzeum Miejskie Wrocław


W jedenastu salach Pałacu Królewskiego prezentowanych jest 67 dzieł wypożyczonych z Galerii Narodowej w Berlinie. To część uznawanej za jedną z najważniejszych kolekcji malarstwa romantycznego – zbiorów Joachima Wagenera, berlińskiego bankiera. Dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego, podkreśla, że dzieła romantyków to najlepsze przykłady nowoczesnego malarstwa sprzed 150 lat. – W przeciwieństwie do innych kolekcjonerów, Wagener gromadził obrazy jemu współczesnych. Przyjaźnił się z artystami, promował ich. Początkowo kupował dzieła berlińskich malarzy, potem rozszerzał kolekcję o dzieła dortmundczyków, a z czasem także artystów z Danii, Austrii, Francji, Włoch, Belgii – mówił dyrektor Muzeum Miejskiego.

Liczącą 262 dzieła kolekcję Wagener przekazał w testamencie królowi pruskiego z intencją, aby była prezentowana publicznie. To podstawa berlińskiej Galerii Narodowej założonej niedługo później.

Dr Łagiewski: - To echo oświeceniowej idei, że sztuka jest własnością wspólną i powinna być prezentowana publicznie. To dlatego na przełomie XVIII i XIX powstawały wielkie muzea, m.in. Britsh Museum, Luwr, a w Polsce muzeum w Wilanowie oraz w Puławach.

Arcydzieła malarstwa z Berlina w Pałacu Królewskim

Arcydzieła malarstwa z Berlina w Pałacu Królewskim

Wystawa / Dla wszystkich / ESK
Termin od 18 września 2016 do 15 stycznia 2017

Miejsce Pałac Królewski – Muzeum Historyczne

Zobacz

W czasie II wojny blisko setka obrazów została zniszczona lub skradziona. Mimo to kolekcja berlińskiego bankiera nadal jest uznawana za jedną z najważniejszych prezentacji dokonań niemieckich i zachodnioeuropejskich romantyków. – Wagener kupował prace nie tylko uznanych artystów, ale także młodych malarzy – mówi dr Birgit Verwiebe, kuratorka wystawy.

W Pałacu Królewskim obejrzeć można dzieła malarzy z Niemiec, Belgii, Włoch i Holandii, m.in. Karla Friedricha Schinkla, Gustava Grunewalda, Petera von Corneliusa, Theodora Gudina, Domenica Quaglio, Giovanniego Migliara, ale też kopię znanego obrazu „Finis Poloniae” Dietricha Montena, czy dzieła artystów związanych z Wrocławiem – Carla Fridricha Lessinga, Heinricha Mücke i Augusta Kopischa.

Ekspozycja „Arcydzieła malarstwa z Galerii Narodowej w Berlinie. Kolekcja Joachima Wagenera” w Pałacu Królewskim od 18 września. Wystawa jest realizowana w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Zgłoś uwagę