Obraz Pietera Muliera wraca do Wrocławia

Obraz „Paesaggio marino con pastori e armenti” Pietera Muliera na aukcji w Mediolanie zatrzymała w czerwcu włoska Gwardia Finansowa. Dzieło holenderskiego mistrza należało do kolekcji dawnego przedwojennego muzeum, jutro (3 lipca) powróci do zbiorów Muzeum Narodowego.

  • Guardia di Finaza z obrazem Pietera Muliera źródło: http://www.ilmamilio.it/


Obraz zaginął podczas II wojny światowej. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu przypomina, że w przedwojennej kolekcji były trzy obrazy tego artysty. Dziś nie ma żadnego. Pod koniec wojny pejzaż ukryto wraz z  innymi zabytkami w podziemiach klasztoru w Henrykowie. Stamtąd został wywieziony w niewiadomym kierunku.

Barokowy, olejny pejzaż z pasterzami i bydłem zatytułowany "Paesaggio marino con pastori e armenti" Pietera Muliera, zwanego Cavaliero Tempesta zatrzymał oddział policji fiskalnej Guardia di Finanza z Rzymu. Znaleziono go w mediolańskim domu aukcyjnym w dzielnicy Brera. Włoska policja zapewnia, że zarówno właściciel domu aukcyjnego jak i obywatel Szwajcarii, który chciał sprzedać obraz na aukcji, byli całkowicie nieświadomi, że obraz wcześniej skradziono w Polsce.

W piątek (3 lipca) obraz wróci do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Uroczyste przekazanie odbędzie się w obecności ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny. Minister podpisze w imieniu polskiego rządu akt przekazania obrazu do Muzeum Narodowego.

Zgłoś uwagę