Dzielnica Czterech Wyznań


Lokalizacja:
św. Antoniego, Włodkowica, Kazimierza Wielkiego 
Telefon:

Opis:

Wrocławska Dzielnica Czterech Wyznań zwana również Dzielnicą Czterech Świątyń, czy Dzielnicą Wzajemnego Szacunku jest wyjątkowym miejscem , gdzie obok siebie istnieją i współpracują katolicy, protestanci, żydzi i prawosławni. Cztery świątynie w niewielkim kwartale ulic starego miasta i działalność łącząca ich wspólnoty stały się inspiracją dla "ścieżki kulturowej czterech świątyń".

Ścieżka jako trasa oprowadzająca po Dzielnicy została ujęta w miejscowym planie zagospodarowania z 2005 r. i , a sam obszar wpisano do rejestru zabytków i uznano za Pomnik Historii. Ciąg pieszy łączy prawosławną cerkiew przy ul. Św. Mikołaja, kościół rzymskokatolicki przy ul. Św. Antoniego, synagogę przy ul. Włodkowica oraz kościół ewangelicko - augsburski przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Duchowni i społeczności wszystkich tych czterech wyznań od ponad 10 lat współpracują ze sobą tworząc autentyczny dialog. Dzięki tej współpracy powstają kolejne projekty. Od marca 1995 roku cztery wspólnoty wyznaniowe: rzymskokatolicka, ewangelicko - augsburska, prawosławna i żydowska tworzą we Wrocławiu „Dzielnicę Wzajemnego Szacunku” położoną w rejonie ulic: św. Mikołaja, Ruskiej, św. Antoniego, Włodkowica i Kazimierza Wielkiego. Społeczności czterech wyznań zaczęły się wzajemnie odwiedzać w kościołach i w synagodze z okazji świąt religijnych, odbywały się wspólne modlitwy, organizowano koncerty chórów, akcje charytatywne. Obecnie w „Dzielnicy Wzajemnego Szacunku” społeczności czterech wyznań nie tylko biorą udział w wydarzeniach religijnych, ale razem tworzą i realizują wspólne inicjatywy: artystyczne, edukacyjne, społeczne.

Dziś Wrocławska Dzielnica Czterech Wyznań to również przestrzeń, w której tętni kulinarne i kulturalne życie Wrocławia. Przy ul. Włodkowica i Antoniego powstała niezliczona ilość klimatycznych restauracji, kafejek i kawiarni. To jedno z ulubionych miejsc spotkań wrocławian. Najbardziej niezwykły jest dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem. Ulokowało się na nim kilka niezwykłych miejsc, choćby klubokawiarnia Mleczarnia, klimatyczna, choć niewielka Sarah, czy wykwintna Restauracja La Maddalena. Choć dziedziniec znajduje się w samym centrum Wrocławia, to odwiedzający go mieszzkańcy i turyści obok dobrej kuchni znajdą tu także spokój i wytchnienie od zgiełku miasta.


Strona www:
http://www.fundacja4wyznan.pl

Zgłoś uwagę