O Wystawie Ziem Odzyskanych w Muzeum Architektury

Wielu dziadków i rodziców młodych wrocławian doskonale pamięta słynną Wystawę Ziem Odzyskanych, którą od lipca do października 1948 zwiedzali w obiektach w okolicach Hali Stulecia. W 70. rocznicę wystawy Muzeum Architektury przypomina tamto wydarzenie ekspozycją zdjęć, szkiców i gadżetów z WZO. Obejrzymy je do 10 czerwca.

 • wystawa ziem odzyskanych muzeum architektury

  Fragment ekspozycji między Pawilonem Przemysłowym a Halą Stulecia, fotografia Jana Bułhaka, 1948 rok

 • wystawa ziem odzyskanych muzeum architektury

  Montaż Iglicy projektu Stanisława Hempla na początku lipca 1948 roku, widoczne urządzenie zwane „kranem”, które ułatwiało ustawienie tej skomplikowanej konstrukcji, fotografia Stanisława Sadowskiego

 • wystawa ziem odzyskanych muzeum architektury

  Pawilony w południowo-zachodniej części Wystawy B, dwie fotografie nieznanych autorów, 1948 rok

 • wystawa ziem odzyskanych muzeum architektury

  Pawilon Centrali Handlowej Przemysłu Chemicznego, projekt Tadeusza Brzozy i Tadeusza Herburta, fotografia Jana Bułhaka, 1948 rok

 • wystawa ziem odzyskanych muzeum architektury

  Eksponaty w pawilonie Przemysłu Artystycznego, teren Wystawy B, autor fotografii nieznany, 1948 rok

 • wystawa ziem odzyskanych muzeum architektury

  Pawilon Spółdzielni Wydawniczych „Prasa – Książka – Wiedza”, po prawej rzeźba Żniwiarki R. Łukianowa, 1948 rok

 • wystawa ziem odzyskanych muzeum architektury

  Plac przed Pawilonem Przemysłowym, fotografia Jana Bułhaka, 1948 rok


Wystawa-demonstracja siły

Jan Bułhak, Adam Czelny, Edward Falkowski, Krystyna Gorazdowska – mistrzowie polskiej fotografii pracowali latem 1948 roku przy dokumentowaniu Wystawy Ziem Odzyskanych, olbrzymiej ekspozycji, za sprawą której ówczesna władza chciała zademontrować nowym, polskim już mieszkańcom tych terenów historyczne prawa Polski do Ziem Zachodnich i Północnych.

Fotografie mistrzów

Na wykonanych wówczas zdjęciach dostrzeżemy zarówno zwiedzających, ale może przede wszystkim same obiekty, w tym 50 pawilonów, do których projektowania zaproszono nie tylko wielu architektów, ale i wybitnych artystów, m.in. Xawerego Dunikowskiego i Jana Cybisa. Najwięcej zdumienia budziły modernistyczne kształty pawilonu Centrali Handlowej Przemysłu Chemicznego według projektu Tadeusza Brzozy i Tadeusza Herburta, który uwiecznił na znakomitej fotografii Jan Bułhak. Dokumentowano stawianie iglicy projektu Stanisława Hempla przed Halą Stulecia (wtedy Halą Ludową) w lipcu 1948 roku.

Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku

Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku

Wystawa
Termin od 12 kwietnia 2018 17:00 do 10 czerwca 2018 23:59

Miejsce Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz

Atrakcje nie tylko obok Hali Stulecia

Wprawdzie po latach kojarzymy Wystawę Ziem Odzyskanych niemal wyłącznie z terenem wokół Hali Stulecia, ale plan obejmował zaangażowanie kilku miejsc Wrocławia. Ekspozycję podzielono na trzy części, każdą nazwano literą alfabetu. Pierwsza (A) obejmowała wystawiennicze tereny wokół hali z iglicą włącznie, druga (B) społeczno-gospodarcza w miejscu dzisiejszego zoo (znajdował się tam m.in. Pawilon Przemysłu Artystycznego), natomiast trzecia (C) komercyjna przy Barze Barbara przy ul. Świdnickiej.

Co obejrzymy w Muzeum Architektury

Po 70. latach warto przyjrzeć się temu, jak Wrocław wyglądał A.D. 1948, jak się budowało na potrzeby wystaw, jak reklamowało wydarzenie (bo oprócz zdjęć w Muzeum Architektury także gadżety z WZO, plakaty, przewodniki po WZO).

Wystawa „Wielkie Dni Wrocławia” potrwa do 10 czerwca.Zgłoś uwagę