O statusie artystów – Europejskie Forum ZASP

O statusie artysty w Polsce rozmawiać będą w najbliższy weekend (27-28 sierpnia) przedstawiciele związków zawodowych, stowarzyszeń twórczych, przedstawiciele pracodawców z Polski i z Europy. Europejskie Forum Związku Artystów Scen Polskich odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.


- Zawód aktora nie ma w Polsce odpowiednich regulacji prawnych. Dawne układy zbiorowe, które istniały jeszcze w latach 70. W PRL-u już wygasły. Chcemy dokonać przeglądu sytuacji i porównać rozstrzygnięcia prawne i organizacyjne związane ze statusem artystów i rolą teatrów publicznych w Polsce i w innych krajach europejskich – mówi Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP.

Uczestnicy forum omówią rezolucję Parlamentu Europejskiego na temat statusu artysty, przedstawią też sytuacje artystów w swoich krajach m.in. w Szwecji, w Czechach, Austrii i Niemczech. W dyskusji wezmą też udział przedstawiciele Związku Zawodowego Aktorów, „Solidarności”, Federacji Związków Zawodowych Pracowników Kultury oraz pracodawców – Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów i Unii Polskich Teatrów.

- Spotykamy się, by wskazać wzorce, także układów zbiorowych regulujących relacje pracowników i pracodawców, które poprawią sytuację socjalną polskich artystów – podkreślają organizatorzy forum.

Zgłoś uwagę