wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:26

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Do końca roku powstanie nowy wybieg dla wydr w zoo

Prawie tysiąc metrów kwadratowych z basenem o pojemności 100 tysięcy litrów wody, kotnik oraz akrylowa rura, przez którą będzie można podziwiać przepływające zwierzęta – tak będzie prezentował się nowy wybieg dla wydr, który do końca roku powstanie we wrocławskim zoo. Koszt inwestycji to 1,8 mln złotych.

Reklama

Nowy wybieg ma powstać do końca 2018 roku i stanowić przedłużenie dotychczas istniejącego Odrarium. – O rozbudowie Odrarium myślano od dawna i wreszcie udało się nam urzeczywistnić te plany. W czerwcu rozpocznie się budowa nowoczesnego wybiegu dla narażonej na wyginięcie wydry europejskiej. Głównym celem inwestycji jest stworzenie obiektu służącego zarówno celom hodowlanym, jak i edukacyjnym – mówi Anna Mielnikiewicz, kierownik projektu oraz starszy specjalista ds. edukacji we wrocławskim zoo.

Kolejna inwestycja w zoo

Wybieg będzie wyposażony także w kotnik, czyli w specjalny budynek, w którym wydra będzie mogła się chować oraz rozmnażać. W basenie zaprojektowano szyby i tunele akrylowe o średnicy ok. 50 cm umożliwiające obserwację wydr w środowisku wodnym, zaś sam basen ma naśladować naturalny biotop Odry – skalny, podmyty brzeg rzeki z wystającymi korzeniami i przewieszeniami. Inwestycja ma również kształtować postawy proekologiczne wśród zwiedzających, przede wszystkim wśród dzieci.

Nowy wybieg dla wydr powstanie tuż przy wejściu do Odrarium, Fot. Bartosz Moch

Nowy wybieg dla wydr powstanie tuż przy wejściu do Odrarium, Fot. Bartosz Moch

– Dzisiaj dzieci potrafią wskazać błazenka pośród innych gatunków egzotycznych ryb, ale mają kłopoty z rozpoznaniem okonia. Chcemy więc przybliżać zwiedzającym to, co jest „za płotem”, stąd pomysł na powstanie, a obecnie rozwijanie Odrarium – dodaje Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Odrarium otwarto w 2014 roku za 3,3 mln zł. Znajdują się w nim zbiorniki prezentujące faunę i florę czterech odcinków rzeki Odry – Dolną, Środkową, Górną oraz Starorzecze. Można tu podziwiać ponad 60 gatunków ryb i roślin oraz kilka gatunków kaczek i jedyny występujący w Polce gatunek żółwia – żółwia błotnego.

Wybieg dla wydr to kolejna inwestycja wrocławskiego zoo. W ostatnich latach nowych wybiegów oraz pawilonów doczekały się m.in. nosorożce, rysie, żbiki i warany z Komodo, a w budowie są już wybiegi dla panter śnieżnych i mglistych oraz wilków. Ogród wzbogacił się także o Odrarium i Afrykarium.Koszt nowego wybiegu dla wydr to 1,8 mln zł, z czego ponad 1,4 mln złotych stanowić będzie dofinansowanie pozyskane w ramach RPO na lata 2014-2020.

Nowy wybieg dla wydr:

  • powierzchnia ok. 1000 mkw.,
  • basen o zróżnicowanych głębokościach od 0 do około 1,5 m, o powierzchni lustra wody ok. 100 mkw i objętości ok. 100 m3,
  • basen z tzw. sztucznymi brzegami wykonanymi z Artbetonu,
  • powierzchnia kotnika: ok. 2,6 m2,
  • szyby i tunele akrylowe o średnicy ok. 50 cm umożliwiające obserwację wydr w środowisku wodnym,
  • ścieżka zwiedzania wykonana w dużej części z materiałów naturalnych (deck, kostka kamienna, otoczaki) naśladujących strukturę dna rzeki,
  • nasadzenia roślin ziemnych i wodnych, charakterystycznych dla biotopu Odry.
Wydr w naturalnym środowisku w Polsce żyje do 15 tysięcy osobników. Uznawana jest za gatunek zagrożony wyginięciem i objęta ochroną, fot. Zoo Wrocław

Wydr w naturalnym środowisku w Polsce żyje do 15 tysięcy osobników. Uznawana jest za gatunek zagrożony wyginięciem i objęta ochroną, fot. zoo Wrocław

Wydra zagrożonym gatunkiem

W Czerwonej Księdze Zagrożonych Gatunków wydrom przyznano status podwyższonego ryzyka wyginięcia, głównie na skutek zanikania ich siedlisk. Gatunek ten objęty jest w Polsce ochroną. Zasięg wydry obejmuje cały kraj. Brak jest jednak dokładnych danych o liczebności gatunku w Polsce. Wielkość populacji żyjącej w naturalnym środowisku ocenia się na 10-15 tysięcy osobników.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl