Nowy, popularny sport wkracza do Wrocławia [ZDJĘCIA]

Nowy i popularny w zachodniej Europie i USA sposób na wspinanie sportowe właśnie wkracza do Wrocławia. Na Krzykach powstaje pierwsza w mieście profesjonalna hala do uprawiania boulderingu. Zdobywanie szczytów i trening wspinaczkowy w Bulderowni Groto to zupełnie nowe możliwości. Nie trzeba wyszukanego sprzętu, długich lin i wielogodzinnych szkoleń. 


Sport dostępny dla każdego

Bouldering to stosunkowo nowy i ciekawy sposób na wspinanie. W kilku słowach, sport ten można opisać jako wspinanie na 4,5-metrowe struktury 3D, zabezpieczone wygodnym i bezpiecznym materacem o odpowiedniej grubości. Boulderingowy boom widać od kilku lat w USA i Europie Zachodniej, szczególnie w Niemczech. Moda ta dociera również do nas. Świadczy o tym choćby fakt, że w tegorocznych mistrzostwach Polski w tej dziedzinie startowało kilkaset osób.
Skąd wziął się ten fenomen? To proste. Bouldering to sport dostępny dla każdego, nie wymaga szczególnych predyspozycji czy umiejętności. Wspinać mogą się dzieci, młodzież i dorośli bez wcześniejszych szkoleń, a sprzęt ogranicza się do butów wspinaczkowych oraz woreczka z magnezją. W boulderingu zapominamy o linach, uprzężach i karabinkach, do asekuracji wykorzystujemy jedynie materac. Takie wspinanie dostarcza mnóstwo emocji. Wspinacz nie jest niczym ograniczony, można pokonywać drogi w górę i w dół oraz trawersować. Daje to 100% wolności.

Na Krzykach powstaje bulderownia

Do tej pory we Wrocławiu brakowało miejsca gdzie można było potrenować w hali typowo boulderingowej. Teraz to się zmieni. Na Krzykach (ul. Międzyleska 4, sto metrów od pętli Tarnogaj) w nowoczesnej hali powstaje profesjonalna bulderownia. Nazywa się Groto.

– Nazwa nawiązuje do groty wyciętej w wieży, znajdującej się w centralnym punkcie hali.Charakterystyczne jest to, że na wieżę można się wspiąć dosłownie z każdej strony. Na szczycie czekać będzie chilloutowy taras do odpoczynku – opowiada Tomek Zwolak, wspinacz i założyciel Bulderowni Groto.

W powstającym właśnie obiekcie znajdzie się 150 dróg wspinaczkowych nakręconych na trójwymiarowych strukturach o łącznej powierzchni 500m2!  Drogi te oznaczone będą kolorami, a ich trudności zróżnicowane, aby udostępnić wspinanie różnym grupom.
Chwyty i ściany wspinaczkowe zaprojektowane są, tak aby mógł się tam poruszać każdy – początkujący wspinacze oraz profesjonaliści.
 

W bulderowni nie zabraknie kawiarni z dobrą kawą i zdrowymi przekąskami oraz sklepu ze sprzętem wspinaczkowym. Na wspinanie będzie można wybrać się samodzielnie lub na zorganizowane zajęcia. Dostępne będą również treningi personalne, prowadzone przez najlepszych polskich wspinaczy. Poza bulderingiem na miejscu będzie można skorzystać z zajęć jogi oraz taśmy slackline.

Pierwsze próby wspinaczkowe na pierwszych fragmentach bulderowni już za nami. Sporo jeszcze do wykonania. Na otwarcie zapraszamy w styczniu 2016 roku.

Postępy prac można śledzić na bieżąco na profilu Facebook

materiały prasowe: Bulderownia Groto

Zgłoś uwagę