wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowy mural we Wrocławiu przeciwko mowie nienawiści już zniszczony

„ Każdy inny, wszyscy równi” –  takie hasło możemy odczytać na nowym muralu równości, który w połowie września powstał na ścianie BOK Zarządu Zasobu Komunalnego przy ul. Gajowickiej. Pracownicy ZZK w ten sposób walczą z mową nienawiści. Niestety, mural został już zniszczony.

Reklama

Mural powstał z inicjatywy pracowników ZZK, którzy na co dzień obsługują mieszkańców z pobliskich lokali komunalnych. Biuro zlokalizowane jest tuż przy jednej z większych ulic w mieście. Ściany tego budynku były regularnie dewastowane wulgarnymi napisami. Ich usuwanie sporo kosztowało i zajmowało dużo czasu.

Mural przy ul. Gajowickiej, mat. prasowe

Pod koniec września mural został już zniszczony. – Jesteśmy bardzo mocno zbulwersowani całą sytuacją, chcieliśmy zadbać o te przestrzeń w pobliżu ulicy Gajowickiej. Aktualnie wyceniamy straty, a następnie powiadomimy o całej sprawie policję. Napisy z pewnością zostaną usunięte. Będziemy też pracować nad tym, aby uratować mural – mówi Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Stan na dzień 30 września, fot ZZK Wrocław

Kolor muralu nie jest przypadkowy. – Czarno na białym chcieliśmy pokazać, że sprzeciwiamy się mowie nienawiści w publicznej przestrzeni. Po wielu miesiącach starań udało się znaleźć lokalną artystkę, która zgodziła się bezpłatnie opracować projekt i namalować mural równości. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez miejską plastyk. Mural został ukończony w połowie września i już wzbudza pozytywne emocje wśród mieszkańców – wyjaśnia Andrzej Margielewski, kierownik Biura Obsługi Klienta nr 10 w Zarządzie Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Mural przy ul. Gajowickiej, mat. prasowe

Mural zaprojektowała i wykonała Grażyna Małkiewicz, która jest absolwentką wrocławskiej ASP.

– Chciałam pokazać dualizm, który można interpretować różnie. Na przykład, że jedni to rodowici mieszkańcy, a drudzy przybysze. Przesłanie całości jest jednak jasne: Wrocław jest dużym, multikulturowym ośrodkiem, w którym jest miejsce dla każdego. Jesteśmy różni, ale każdy z nas powinien czuć się tutaj dobrze i bezpiecznie. Przykre, że wciąż trzeba to powtarzać – zaznacza autorka muralu. 

Mural na budynku Biura Obsługi Klienta ZZK ma powierzchnię 40 mkw. Jego wykonanie zajęło artystce cztery dni. Został już zabezpieczony przed kolejnymi aktami wandalizmu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl