Nowości w Muzeum Współczesnym Wrocław

„Vot ken you mach?” i „Inne miasto” to dwie nowe wystawy, które można właśnie oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław przy pl. Strzegomskim. Obie dotykają w zupełnie różny sposób wspólnego tematu – żydowskiej tożsamości i pamięci.

  • "Inne miasto" pokazuje miejsca po dawnym gettcie w Warszawie

    "Inne miasto" pokazuje miejsca po dawnym gettcie w Warszawie


„Vot ken you mach?” to wystawa współorganizowana przez MWW i Kunsthaus Dresden. Tytuł został zaczerpnięty z popularnej piosenki urodzonego na Białorusi Aarona Lebedeffa, niegdyś kantora, a później gwiazdy żydowskiego wodewilu w USA w latach 20. ubiegłego wieku. Pierwszą odsłonę wystawy można było oglądać w Dreźnie. – Żydowska tożsamość to delikatny temat w Niemczech. Zastanawialiśmy się, jak ją postrzegamy. Okazało się, że współcześnie widzimy tylko Holokaust i Izrael – opowiadała Christianne Mennicke-Schwarz z Drezna. – A przecież mamy europejską historię, która jest żydowska. Pytanie o to jak budujemy własną tożsamość w nawiązaniu do żydowskiej wydało się nam to bardzo interesujące.

Na wystawie zobaczymy prace artystów z Polski, Bośni i Hercegowiny, Czech, Izraela. Artyści – m.in. Paweł Althamer, Łukasz Baksik, Yael Bartana, Amit Epstein, Artur Żmijewski i wielu innych odnoszą się do trudnej relacji między przeszłością i teraźniejszością, a także przyszłością. Zajmują się różnymi strategiami rozwoju tożsamości w popkulturze, rodzinnymi tajemnicami i brakiem komunikacji pomiędzy pokoleniami, pamięcią jako obowiązkiem, a także poszukiwaniem „normalnego” życia przez Żydów.

Wystawie „Vot ken you mach?” towarzyszy bogaty program wydarzeń – wykładów, debat, koncertów i działań społecznych. Szczegółowy program znajdziecie na stronie MWW

Najbliższe wydarzenie to dyskusja „Obecność, brak i to, co pomiędzy – artyści wobec historii i życia żydowskiego w Polsce” z udziałem Rafała Betlejewskiego, Patrycji Dołowy oraz Gabi i Uve von Seltmannów. Poprowadzi ją Katka Reszke. (24 czerwca, godz. 18, wstęp wolny).

Druga wystawa „Inne miasto” Elżbiety Janickiej i Wojciecha Wilczyka to projekt fotograficzny zrealizowany w konwencji dokumentalnej. Autorzy na fotografiach Warszawy pokazują teren dawnego getta warszawskiego.

- Chcieliśmy pokazać, że getto nie działo się daleko, że to „za murem” było w samym centrum Warszawy – opowiada Elżbieta Janicka.

- Ważna w naszych zdjęciach jest perspektywa. Nie pokazujemy Warszawy z lotu ptaka, ale z ludzkiej perspektywy. Tak widać Warszawę z okna, z dachu, z balkonu. Robiliśmy zdjęcia w czasie, gdy nie było intensywnej wegetacji, by lepiej było widać miasto i punkty odniesienia – kościoły, Pałac Kultury, wieżowce – wyjaśnia Wojciech Wilczyk.

Wystawę „Vot ken you mach?” oglądać można do 31 sierpnia, a „Inne miasto” do 17 sierpnia. Wystawie Zgłoś uwagę