Nowości sezonu 2018/2019 w Narodowym Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki rozpoczęło w piątek 28 września kolejny sezon, czwarty w gmachu na placu Wolności. – A wydawało się, jakbyśmy byli tu zawsze – przyznał dyrektor Andrzej Kosendiak podczas koncertu inauguracyjnego. W programie NFM na najbliższe miesiące wiele wspaniałych koncertów i festiwali. 

  • nfm sezon 2018/2019

    Narodowe Forum Muzyki ma dużo planów na sezon 2018/2019


NFM coraz lepszą marką

– Często zapominamy, że NFM to 12 zespołów, 8 festiwali i europejska marka, wizytówka Wrocławia, Polski, ale też wielki pracodawca zatrudniający 200 artystów na etatach – wymienia Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.

Przeczytajcie: Nowy sezon w Narodowym Forum Muzyki. Polecamy 10 koncertów

Dyrygent Giancarlo Guerrero, szef orkiestry symfonicznej (już drugi sezon z rzędu) jest dumny będąc częścią wspaniałej instytucji, podkreśla że we Wrocławiu może się realizować jako muzyk i spotyka tu artystów z całego świata. – Myślę, że Wrocław stał się jedną z ważniejszych destynacji nie tylko w Europie, ale i na świecie, a wszyscy wyjeżdżający zabierają ze sobą zarówno piękne wrażenia, jak i zdają sobie sprawę z tego, że dzieje się tu naprawdę ciekawa historia – dodaje.

W muzyce polskiej siła

Maestro przyznaje, że coraz lepiej poznaje muzykę Polską (dzięki 100-leciu odzyskania niepodległości), a II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego uważa za jeden z najbardziej zdumiewających utworów, jakim kiedykolwiek dyrygował. Muzykę polską Giancarlo Guerrero zaprezentuje wkrótce w Hamburgu, w słynnej już nowej sali koncertowej Elbphilharmonie. Na wyraźne życzenie strony niemieckiej w programie koncertu z udziałem wrocławskich filharmoników znajdą się m.in. II Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina (z solistką Julianną Awdiejewą) i III Symfonia Witolda Lutosławskiego. Bilety są już wyprzedane, mimo że wieczór polski dopiero w połowie listopada.

Spotkania Maestra z publicznością

Guerrero ma sporo pomysłów, zaeży mu m.in. na dialogu z publicznością. Przed każdym z prowadzonych przez siebie w NFM koncertów dyrygent spotka się w foyer (miejsce na czerwonych pufach) z melomanami. Można śmiało zadawać pytania. – Podzielę się z Państwem moimi pomysłami, ale też chcę usłyszeć o Państwa pomysłach – zaznacza.

12 zespołów NFM i ich koncerty

  • Projekty NFM Filharmonii Wrocławskiej, czyli orkiestry symfonicznej (23 koncerty w sezonie 2018/2019) to tylko niektóre z realizacji. W sezonie w salach Narodowego Forum Muzyki wystąpią także pozostałe formacje:
  • NFM Orkiestra Leopoldinum (14 koncertów)
  • Wrocławska Orkiestra Barokowa (13 koncertów)
  • NFM Orkiestra Salonowa (4 koncerty)
  • Chór NFM i Chór Chłopięcy NFM (13 koncertów)
  • Lutosławski Quartet, Polish Cello Quartet, NFM Ensemble, LutosAir Quintet, NFM Trio Smyczkowe Leopoldinum, Wrocław Baroque Ensemble (11 koncertów)


Zgłoś uwagę