Nowoczesna pracownia na Politechnice Wrocławskiej

Na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej powstało nowoczesne laboratorium dydaktyczno-badawcze. Studenci mogą posiąść tam wiedzę z zakresu ogrzewnictwa i ciepłownictwa. Na własne oczy przekonają się, jak pracuje instalacja grzewcza.

  • fot. pwr.edu.pl


Nowe laboratorium to kolejne miejsce na mapie Politechniki Wrocławskiej, z którego mogą korzystać zarówno uczniowie studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych na kierunku Inżynieria Środowiska. Pracownia została wyposażona m.in. w pompę ciepła, czyli źródło, dzięki któremu można uruchomić całą instalację w trybie grzewczym. Studenci mogą dotknąć każdego elementu, ustawić różne temperatury i naocznie sprawdzić, czy zmieniają się zgodnie z zadanymi układami.

W nowym laboratorium PWr prowadzone będą symulacje pracy instalacji grzewczej łącznie z ogrzewaniem podłogowym. Co więcej, na stanowisku można osobno uruchomić ogrzewanie podłogowe i instalację grzejnikową.

– Zadaniem studentów jest policzenie przepływów i ustawienie ich zgodnie z nastawami. Później na aparaturze pomiarowej muszą sprawdzić, czy wszystkie przepływy się zgadzają – mówi dr inż. Marcin Klimczak.

fot. pwr.edu.pl

Pierwsza tego typu pracownia na wydziale Inżynierii Środowiska została wyposażona w najnowocześniejsze instalacje. Stanowiska mogą być wykorzystywane także do prowadzenia podstawowych prac badawczych z wykorzystaniem m.in. kamery telewizyjnej i układu chłodzenia.

– Pracownia pozwoli pokazać studentom, jak wykonuje się tego typu instalacje. Tym samym zwalczymy podstawowy problem, gdyż nasi uczniowie zazwyczaj są w stanie zaprojektować takie systemy, ale niestety nie wiedzą, jak fizycznie układy wyglądają – dodaje oficjalnemu portalowi Politechniki Wrocławskiej dr Marcin Klimcza.

Nowe laboratorium PWr, które powstało dzięki współpracy Wydziału Inżynierii Środowiska z firmą TECE, znajduje się w budynku C-6, w sali 344.

Zgłoś uwagę