Nowe życie starych mebli

Stare meble, które straciły już swój urok, wcale nie muszą nadawać się tylko na śmietnik

  • foto: http://renowacja-antykow.blogspot.com

    foto: http://renowacja-antykow.blogspot.com


Często do odnowienia mebli wystarczy puszka farby lub bejcy, odrobina pomysłowości i wprawne dłonie. Jednak nie każdy ma ten szczególny talent przywracania świetności starym przedmiotom. Warto wówczas skorzystać z pomocy fachowców, dzięki czemu z pewnością niejeden zaniedbany mebel ponownie zachwyci urodą.

Właściciele starych kanap lub foteli, których obicie doskonale pamięta XX wiek, mogą skorzystać z usług tapicera, który nie tylko wymieni zużytą tapicerkę, ale również zniszczone wnętrze mebla. Dzięki temu zachowując dawny kształt, zyskuje całkiem nowe, atrakcyjne obicie.

Ofiaruj drugie życie swoim meblom

We Wrocławiu ceny usług tapicerskich wahają się od 300 do 800 zł za odnowienie fotela i od 300 do 1000 zł za remont kanapy lub wersalki.

- Cena jest zależna od użytego materiału wierzchniego, rodzaju pianki wewnętrznej, a także od tego, czy jest to mebel współczesny czy też antyczny – mówi Bartłomiej Nalewajko z Zakładu Tapicerskiego „Pan Tapicer” z Wrocławia. – Bardzo ważne jest też to, ile pracy trzeba poświęcić odnowieniu danej kanapy, fotela lub krzesła.

Zwykle oddając meble do tapicera, nie musimy martwić się o ich transport, gdyż większość zakładów tapicerskich zapewnia go swoim klientom.

Zwykle szczególną wartość mają dla nas bardzo stare meble odziedziczone po rodzicach lub dziadkach, często będące cennymi antykami. Również o ich wizerunek można zadbać oddając je w ręce profesjonalistów.

- Zwykle klienci zwracają się do nas z prośbą o renowację rodzinnych antyków, ale zdarzają się tez takie osoby, którym zależy na postarzeniu współczesnych mebli – twierdzi Bartłomiej Wilski z wrocławskiego „Saloniku Antycznego”. – Zwykle, w zależności od mebla, zajmuje nam to od dwóch tygodni do miesiąca. Do każdego z nich podchodzimy całkowicie indywidualnie.

Rodzinne antyki nabierają nowej wartości

Cena takiej usługi zależy od stanu mebla, jego gabarytów oraz zakresu usług, których on wymaga. Średnio za renowację niedużego stolika trzeba zapłacić od 200 do 1000 zł, tapicerowanego krzesła od 150 do 200 zł, a dużego stołu od 800 do 1600 zł.

- W ostatnim czasie na rynku pojawiło się dużo nowych mebli, stylizowanych na stare lub sprowadzanych mebli holenderskich – uważa Bartłomiej Wiński. – To spowodowało, że obecnie mamy mniej klientów, niż jeszcze trzy – cztery lata temu. Tymczasem drewno, bejce i lakiery drożeją. Dlatego też, choć w czasie kryzysu nasze ceny spadły, nie możemy ich obniżyć jeszcze bardziej.

Również w przypadku firm zajmujących się renowacją mebli klienci mogą liczyć na przewóz swoich antyków. Często służą do tego specjalistyczne samochody, dzięki czemu meble są odpowiednio zabezpieczone.

Katarzyna Kunka

Zgłoś uwagę