wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowe Żerniki – Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury

Projekty blisko 40 wrocławskich architektów, którzy wspólnie pracują nad osiedlem Nowe Żerniki, zwanym WuWą 2, zaprezentowano we czwartek w Muzeum Architektury. Zobaczyć można je także na stronie internetowej poświęconej projektowi.

Reklama

Nowe Żerniki to olbrzymie przedsięwzięcie, inspirowane wystawą WuWa (Wohnuung und Werkraum)  sprzed 85 lat, zorganizowaną przez śląski oddział Werkbundu na wrocławskiej Wielkiej Wyspie. WuWa okazała się jednym z najciekawszych eksperymentalnych osiedli modernistycznych lat 20. ubiegłego wieku.

- Być może WuWa2 będzie jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2016, roku w którym Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Chcemy na terenach leżących w okolicy stadionu stworzyć osiedle kompletne. Jeśli jakiś projekt ma szansę dźwignąć kulturowo i społecznie miasto, to właśnie to osiedle, które będzie materialnym znakiem ESK.

Nowa WuWa zajmie obszar 40 hektarów w okolicy Nowych Żerników. Zostanie wybudowana na terenie należącym do miasta. Będzie osiedlem w pełni ekologicznym, z zagospodarowaną przestrzenią publiczną, w której powstaną przedszkole, szkoła, dom kultury, kościół, osiedlowy bazarek, dom opieki, boiska, siedziba lekarza rodzinnego.

- Następuje renesans miasta. Warto w nim mieszkać ze względu na ofertę kulturalną, szkoły, czy handel – mówił Rafał Dutkiewicz. – W wolnej Polsce nauczyliśmy się kształtować przestrzeń publiczną i prywatną, ale stykiem obu przestrzeni nikt jeszcze się nie zajmował. Ten projekt jest pod tym względem nowatorski. 

- Celem tego projektu jest stworzenie wymarzonego miejsca dla każdego mieszkańca, ich miejsca na ziemi – tłumaczył Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego. – Osiedle ma sprzyjać budowaniu więzi społecznych i odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Będzie też ekologiczne. Zwracamy uwagę na pełną retencję wody deszczowej, oświetlenie niskoenergetyczne , pozwalające na odróżnianie kolorów po zmroku. Zastosowany będzie tam też czterostopniowy system segregacji śmieci.

„Nowe Żerniki” to przedsięwzięcie organizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP. W projektowaniu bierze udział blisko 40 architektów, którzy pracują ze sobą metodą warsztatową. Wspólnie opracowują plan całego założenia i koncepcje architektoniczne przyszłej zabudowy.

Prace nad osiedlem podzielono na dwa etapy – pierwszy potrwa do roku 2016, drugi od 2016 do 2020. W pierwszym etapie powstanie około czterystu mieszkań, a ogólna liczba nie przekroczy pięciu tysięcy. Miasto sfinansuje budowę infrastruktury drogowej, a domy mieszkalne wzniosą deweloperzy, będą też domy wybudowane przez TBS.

Osiedle podzielono na kwartały, za każdy odpowiada grupa architektów lub zespół projektowy. Na stronie www.nowezerniki.pl w zakładce Plan osiedla można obejrzeć projekty. Znalazły się wśród nich pomysły na kameralne, miejskie wille wielorodzinne, wariacje na temat zabudowy szeregowej.

- To nie są typowe szeregówki, ale domy z mieszkaniami, w których każdy ma taras, własny, front, ogródek – opowiadał o jednym z projektów Zbigniew Maćków, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Architekci proponują też nowe spojrzenie na trzonolinowiec oraz galeriowce, pomysły na kondominia, czyli kooperatywy mieszkalne kilku rodzin. Zaprojektowali też kameralne budynki z wewnętrznymi dziedzińcami, a od strony ul. Kosmonautów futurystyczny budynek, który będzie pełnił funkcje handlowe i niejako ochraniał osiedle od ruchliwej ulicy. Nie zabrakło też wariacji na temat połączenia tradycyjnej, obrzeżnej zabudowy kwartałowej z domem tarasowym.

Nowa WuWa jest objęta szczególnym patronatem Prezydenta Wrocławia, bo ma to być także realizacja postulatu policentryczności miasta, stworzenia w jego zachodniej części trzeciego centrum – obok Rynku i kompleksu Hali Stulecia.

ak

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl