Nowe zasady kolędy. Wizyta duszpasterska na zaproszenie lub wiosną

Z powodu epidemii księża nie pójdą po kolędzie do wszystkich parafian.

  • Katedra we Wrocławiu


Konieczność zmian tradycyjnej formy wizyt duszpasterskich przedstawiciel wrocławskiej kurii zapowiedział już na początku grudnia. - Sytuacja epidemiczna zmienia się bardzo dynamicznie. Trudno jest więc określić jakieś sztywne zasady przeprowadzenia wizyt duszpasterskich – uznał ks. Andrzej Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej.

Decyzję o formule corocznego spotkania z parafianami zostawiano proboszczom. Zarazem zasugerowano cztery rozwiązania:

  • rozłożyć „kolędę” w czasie lub przenieść na inny okres, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne;
  • ograniczyć się wyłącznie do błogosławienia tych domów i rodzin, które zaproszą duszpasterza;
  • ograniczyć się wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy;
  • przygotować Mszę św. w intencji mieszkańców konkretnej części parafii (ulicy, kwartału) i zaprosić do udziału w modlitwie mniejszą grupę parafian;
  • przygotować informator z modlitwą w intencji mieszkańców oraz najważniejszymi informacjami dotyczącymi parafii.

- Intencje tych propozycji są oczywiste. Nie możemy narażać zdrowia i życia parafian, sami księża też są narażeni na zakażenie koronawirusem - mówi ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej.

W katedrze od 18 stycznia odprawiane będą msze święte w intencji i z udziałem mieszkańców poszczególnych ulic. W świątyni jednocześnie może przebywać 130 osób. Proboszcz zapowiada, że te spotkania będą miały wyjątkowy charakter. M.in. przedstawi najważniejsze informacje dotyczące parafii. – Poza tym może chwilę pokolędujemy - zapowiada ks. Paweł Cembrowicz.

W przygotowaniu jest biuletyn z okolicznościową modlitwą, którą wierni mogą w gronie rodziny odmówić w domach, oraz z informacjami o parafii.

Zarazem duchowny zapowiada, że – o ile sytuacja epidemiologiczna pozwoli, księża przejdą z kolędą po parafii po Wielkanocy. – W wielu miejscach, na przykład, w dużych warszawskich parafiach, po kolędzie chodzi się przez cały rok – podkreśla ks. Cembrowicz.

Pójdziemy, gdzie zaproszą

Podobne rozwiązania: msze dla parafian z konkretnej ulicy, zaplanowano m.in. w kościołach przy ul. Bujwida, ul. Monte Cassino, placu Uniwersyteckim.

W tej ostatniej parafii możliwe jest także bezpośrednie spotkanie z duszpasterzem. Zainteresowani zaproszenia powinni składać w zakrystii.

Proboszcz parafii Najświętszego Imienia Jezus zastrzega jednak, że wizyta będzie możliwa, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, zaś podczas spotkania wszystkich uczestników obowiązują zasady bezpieczeństwa (maseczki, dezynfekcja), a domownicy są zdrowi.Zgłoś uwagę