wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pokoje wytchnień dla osób z niepełnosprawnościami już gotowe

Pierwsze pokoje wytchnień dla osób z niepełnosprawnościami w Ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjnym dla Wyjątkowych Dzieci Fundacji „Potrafię Pomóc” są już niemal gotowe. Zostały prace wykończeniowe, a już za nieco ponad miesiąc - w kwietniu 2019 r. w pokojach pojawią się pierwsi mieszkańcy. Będą mogli w nich przebywać do tygodnia, a w tym czasie ich opiekunowie odpoczną i załatwią swoje sprawy.

Reklama

Budynek przy ulicy Horbaczewskiego 24 to adres, pod którym od niedawna mieści się Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci i Terapeutyczny Punkt Przedszkolny Fundacji „Potrafię Pomóc”. Wcześniej rehabilitacyjno-terapeutyczny ośrodek znajdował się przy ul. Kominiarskiej 42b we Wrocławiu. Nowe miejsce to także nowe możliwości w zakresie opieki nad osobami z niepełnosprawnościami.

Otwarcie pokojów wytchnień

Fundacja „Potrafię Pomóc” rozszerza działalność i w siedzibie przy ul. Horbaczewskiego uruchomiła pierwsze we Wrocławiu pokoje wytchnień. To miejsca, w których rodzic bądź krewny osoby niepełnosprawnej będzie mógł ją zostawić tymczasowo pod opieką.

– Pokoje wytchnień są bardzo wyczekiwane i potrzebne. Zdarza się, że rodzic opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem sprawuje przez 24 godziny na dobę. Brakuje czasu, by zająć się swoimi sprawami: na przykład pójść do lekarza, na zabieg do szpitala, załatwić sprawę w urzędzie czy po prostu odpocząć – tłumaczył Adam Komar, prezes Fundacji.

Mieszkanie z pokojami wytchnień ma 56 mkw., składa się z: dwóch pokojów, dodatkowego pokoju dla opiekuna, łazienki z toaletą, przedpokoju i kuchni. Jeden pokój wytchnień przeznaczony został dla osób z niepełnosprawnością ruchową, włączając w to te znajdujące się w bardzo ciężkim stanie, karmione dojelitowo bądź wymagające wspomagania oddychania. Drugi posłuży osobom z zaburzeniami sprawności intelektualnej.

Fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

Wyposażenie mieszkania to między innymi: system szynowy, który ułatwia transport osób niepełnosprawnych, łazienka i toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, także leżących, łóżko rehabilitacyjne obrotowe, materac odleżynowy, fotel rehabilitacyjny, monitoring oraz kuchnia dostosowana do potrzeb osób z zaburzeniami odżywiania, odpowiednia także dla osób z zespołem Pradera-Williego.

W drugiej połowie lutego zakończyły się prace remontowe. Opieka wytchnieniowa ruszy już w kwietniu, obejmując potrzebujących z Wrocławia, ale też z innych części Polski. Koszt remontu wyniósł 150 tysięcy złotych. Wciąż trwa zbiórka na portalu SiePomaga.pl, a z zebranych środków przedstawiciele fundacji zamierzają pokryć część koszów za prace remontowe.

W marcu ruszą zapisy do specjalistycznych pokojów wytchień. Obecnie trwa tworzenie regulaminu i zasad dotyczących przydziału miejsc. O przyjęciu – podobnie jak w przypadku całego ośrodka - będzie decydować kolejność zgłoszeń, a pobyt będzie bezpłatny.

Wrocław bez barier dla niepełnosprawnych dzieci

Po przeprowadzce na ulicę Horbaczewskiego w ośrodku jest więcej miejsca i większe możliwości przyjmowania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Liczba przyjętych zwiększyła się ostatnio z 20 do 36 osób. To trzy grupy rewalidacyjne i cztery przedszkolne. Dodatkowo 44 dzieci korzysta z Wczesnego Wspomagania Rozwoju.

– Środowisko osób z niepełnosprawnościami jest dla Wrocławia i dla prezydenta Jacka Sutryka bardzo ważne. Ważna jest dla nas również współpraca z Fundacją „Potrafię Pomóc”, z którą m.in. od lat realizujemy projekt „Wrocław bez barier”. Cieszymy się, że w ramach konkretnych działań mogliśmy zwiększyć liczbę miejsc w wysokospecjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym dla dzieci. Jest to kolejny zrealizowany cel ze 100 zadań na 100 dni prezydentury Jacka Sutryka – podkreślił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Nowy ośrodek jest dostosowany do przyjęcia dzieci i młodzieży z ciężką niepełnosprawnością oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Nad bezpieczeństwem podopiecznych każdego dnia czuwa pielęgniarka z intensywnej terapii. W ośrodku i punkcie przedszkolnym podopieczni korzystają z wielu terapii, w tym z integracji sensorycznej, terapii ręki, wzroku, rehabilitacji czy terapii logopedycznej i psychologicznej. Dziećmi i młodzieżą opiekuje się około 30 nauczycieli, terapeutów i pielęgniarek. Rodzice mogą na bieżąco sprawdzać, co dzieje się z ich dzieckiem – placówka jako jedyna posiada dostępny dla rodziców monitoring online.

Źródło: Fundacja "Potrafię Pomóc"

– Pobyt dla dzieci jest bezpłatny, a w ramach ich pobytu realizujemy różne pakiety rehabilitacyjne. Pomimo powiększenia liczby miejsc i tak nie jesteśmy w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowania, bo chętnych wciąż mamy dwa razy więcej, niż możemy przyjąć – mówił Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Edukacja i rehabilitacja dzieci finansowana jest dzięki subwencji oświatowej, darowiznom przekazywanym w zamian za nakrętki oraz dzięki wkładowi własnemu ze strony placówki. O przyjęciu do ośrodka decyduje kolejność zgłoszeń.

– Takie ośrodki są niezwykle potrzebne. Z jednej strony dzieci mogą przebywać wśród rówieśników, a z drugiej bardzo wspierają i odciążają rodziców. Samotnie wychowuję dziecko i wcześniej mogłam liczyć tylko na pomoc 80-letniej mamy. Sama pracuję zawodowo i w ostatnich trzech latach, odkąd współpracujemy z ośrodkiem, jest mi dużo łatwiej połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową i z innymi obowiązkami – tłumaczyła Agnieszka Jasicka, mama 7-letniej Zosi, zmagającej się z dziecięcym porażeniem mózgowym i lekooporną padaczką.

Nowy kompleks w 2023 roku

Rozbudowanie i wprowadzenie nowych aktywności w budynku przy ul. Horbaczewskiego ma być podstawą do budowy Kompleksu Potrafię Pomóc o powierzchni 4 tys. mkw., z pierwszym w Polsce domem samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, który Fundacja „Potrafię Pomóc” planuje wybudować we Wrocławiu do 2023 roku.

W skład Kompleksu Potrafię Pomóc wchodzić będą: Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci, Terapeutyczny Punkt Przedszkolny, gabinety rehabilitacyjne, przestrzeń na turnusy rehabilitacyjne, pokoje wytchnień, gabinety diagnostyczno-konsultacyjne, pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, zaplecze administracyjne oraz plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Innowacyjnymi rozwiązaniami mają być basen z ruchomym dnem, system szynowy wspomagający transport osób z niepełnosprawnością, ścieżki sensoryczne czy grota solna.

Szacunkowy koszt budowy kompleksu to ok. 20 mln zł.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl