Jechaliśmy nowym pociągiem Impuls [ZDJĘCIA]

Nowoczesne pociągi kupione przez Koleje Dolnośląskie są już po pierwszych testach. Braliśmy w nich udział. Ich wygląd i wyposażenie jest imponujące w dodatku bez problemu rozwinęły prędkość 160 km/h. Niebawem 11 składów Impuls pojawi się na regularnych trasach z Wrocławia. 


Pierwsze dwa nowoczesne pięcioczłonowe pociągi kupione przez Koleje Dolnośląskie przechodzą kolejne testy przed rozpoczęciem regularnych kursów. Cykl szkoleń mają również maszyniści. Nam udało się wziąć udział w jednym z próbnych przejazdów. 

Już samo wyposażenie i parametry nowych składów robią wrażenie. Nowe pociągi 45 WE liczą niemal 100 metrów długości co pozwala zabrać dwa razy więcej pasażerów niż w Impulsach starszej generacji. Podczas testu rozwinęły z łatwością prędkość 160 km/h. Wszystkie składy są w 100% niskopodłogowe i wyposażone między innymi w klimatyzację, fotele z regulowanymi oparciami, gniazdka elektryczne oraz porty USB. Na pokładzie każdego pociągu znajdzie się również Wi-Fi, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz defibrylatory. Na pokładzie każdego pojazdu znajdują się dwa mobilne biletomaty - istnieje możliwość zapłaty m.in.kartą kredytową. 

 - Różnica w prowadzeniu jest ogromna. Sam komfort w kabinie jest nie do porównania. Jest dużo ułatwień pracy dla maszynisty. Wszystkie komunikaty wyswietlają się na pulpicie, system sygnalizuje ewentualne usterki, a podgląd na nie ma nawet serwis w bazie - opowiada o wrażeniach Sebastian Andryszak, maszynista instruktor z Kolei Dolnośląskich. 

Każdy z 11 nowych pociągów zamówionych przez Koleje Dolnośląskie od nowosądeckiej firmy Newag przed wyruszeniem na regularne trasy musi przejechać określoną liczbę kilometrów bez pasażerów. Testy są wykonywane na trasach, na których nowe składy będą podróżować jeszcze tej jesieni. Pasażerowie nowymi pociągami już niebawem  pojadą m.in. z Wrocławia do Międzylesia, Lichkova, Węglińca, Legnicy, Rawicza czy Jelcza Laskowic.

- Takie testy to najprzyjemniejsza część zakupu nowego taboru, bo wreszcie można sprawdzić, jak działa tak wyczekiwany skład. Jednak już teraz można powiedzieć, że podróż Impulsem 45 WE kupionym przez Koleje Dolnośląskie to prawdziwa przyjemność – podkreślał w trakcie próbnego przejazdu Jerzy Michalak z zarządu województwa dolnośląskiego.

Czytaj więcej: Zobacz, jak powstają nowoczesne pociągi dla Kolei Dolnośląskich

W tej chwili na Dolnym Śląsku są pierwsze dwa z 11 zamówionych składów. Kolejne dwa pociągi pojawią się jeszcze we wrześniu, natomiast całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca roku 2017. Pasażerowie nowymi pociągami pojadą najwcześniej w ciągu dwóch tygodni, najpóźniej do połowy października. W tym czasie będą odbywały się szkolenia dla maszynistów oraz jazdy testowe.

Zgłoś uwagę