wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowatorska terapia dla dorosłych chorych na raka we Wrocławiu

Mali pacjenci Przylądka Nadziei USK we Wrocławiu, zmagający się z oporną białaczką, od września mają dostęp do bezpłatnej terapii CAR-T. Teraz szansę na nowatorskie leczenie otrzymają również dorośli z agresywnymi chłoniakami i ostrą białaczką limfoblastyczną. 

Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, pod kierownictwem prof. Tomasza Wróbla, rozpoczęli badania nad innowacyjną immunoterapią CAR-T. Na ten cel otrzymali grant w wysokości ponad 15 mln złotych. To oznacza, że wkrótce na uczelni uruchomiona zostanie produkcja tzw. akademickiego CAR-T.

– Zdobycie grantu umożliwia uruchomienie produkcji akademickich CAR-T na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i zastosowanie ich u chorych z agresywnymi chłoniakami i ostrą białaczką limfoblastyczną – wyjaśnia prof. Tomasz Wróbel, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku UMW. – Ponadto w ramach grantu pracujemy teraz nad uruchomieniem platformy technologicznej, która pozwoli na wytwarzanie CAR-T w innych wskazaniach hematologicznych i onkologicznych – dodaje.

Rekrutacja ruszy w 2022 r.

Terapia CAR-T jest nadzieją dla pacjentów onkologicznych chorych na agresywne nowotwory. Do tej pory terapia CAR-T była terapią komercyjną i bardzo kosztowną. Teraz we Wrocławiu będą wytwarzać tzw. CAR-T akademickie, co znacząco obniży jej koszty.

Do tego typu leczenia kwalifikowani będą dorośli chorzy na agresywne chłoniaki, u których standardowe leczenie immunochemioterapią nie przyniosło spodziewanych efektów. Zastosowanie terapii CAR-T daje tej grupie chorych realną szansę na pełne wyleczenie.

Wrocławska placówka jedynym ośrodkiem w kraju stosującym terapię CAR-T

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jest pierwszym i jedynym ośrodkiem w Polsce, certyfikowanym do stosowania terapii CAR-T u dzieci i młodych dorosłych do 25. roku życia. W klinice terapię CAR-T podano już dziesięciorgu dzieciom. Od 1 września leczenie terapią CAR-T jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj także: 30 Kreatywnych Wrocławia: Krzysztof Kałwak

– Pierwszy pacjent Kliniki Przylądek Nadziei USK otrzymał komórki CAR-T 3 marca 2020 roku – mówi prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. – Dzięki terapii udało się u niego uzyskać wreszcie – po 7 latach od rozpoczęcia leczenia bardzo opornej białaczki - ujemną chorobę resztkową. Po kilkunastu miesiącach od podania komórek CAR-T są one ciągle obecne w organizmie małego pacjenta i działają. Jestem niezmiernie szczęśliwy, bo terapia CAR-T będzie teraz dostępna dla każdego naszego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do tego leczenia – dodaje.

Czytaj także: Sukces terapii CAR-T w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Jak działa terapia CAR-T?

CAR-T to przygotowywana indywidualnie, jednorazowa terapia genowo-komórkowa, która do walki z nowotworem wykorzystuje układ odpornościowy dzięki poddaniu modyfikacji genetycznej limfocytów T pacjenta. W wyniku tej ingerencji limfocyty zyskują dodatkowy receptor, tzw. chimerowy receptor antygenowy, dzięki któremu skutecznie rozpoznają i niszczą komórki nowotworu.

W praktyce, w specjalistycznym procesie filtrowania krwi izolowane są z niej leukocyty, w tym limfocyty T. Następnie są one przekazywane do laboratorium, gdzie są modyfikowane. Limfocyty T zostają genetycznie zaprogramowane tak, aby rozpoznawały komórki nowotworu. Następnie nowo utworzone komórki CAR-T ulegają namnażaniu i trafiają z powrotem do krwi pacjenta. Tak zaprogramowane komórki CAR-T są w stanie rozpoznać komórki nowotworowe, przyłączyć się do nich i aktywnie je niszczyć.  

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl