Nowa stacja ładowania aut elektrycznych przy dworcu Wrocław Główny

Od 15 lipca kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać z nowo otwartej stacji ładowania, która znajduje się przy dworcu Wrocław Główny. To kolejny krok polskiej kolei na rzecz wpierania elektromobilności.

  • Stacja ładowania aut elektrycznych do października będzie darmowa.


Stacja o mocy 22 kW jest wyposażona w dwa gniazda ładowania oraz system zabezpieczeń. Dostawę i montaż stacji zapewniły Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy, a przyłącza wykonała spółka PKP Telkol. Miejsca postojowe, na których można zaparkować podczas ładowania, są pomalowane na zielono.

Stacja do ładowania samochodów będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców. Posiada dwa stanowiska, gdzie można podłączyć pojazd. Do października w ramach promocji ładowanie będzie bezpłatne.

– Zależy nam na sukcesywnym poszerzaniu wachlarza usług dostępnych na terenie dworców kolejowych i ulepszaniu oferty dla podróżnych. Ponadto dzięki takim inicjatywom jak montaż kolejnych stacji ładowania samochodów elektrycznych polska kolej coraz częściej kojarzy się z ekologicznymi działaniami – mówił podczas otwarcia wrocławskiej stacji Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Wrocławska stacja jest ogólnodostępna, aby z niej skorzystać nie trzeba się rejestrować ani posiadać specjalnej karty. Użytkownicy mogą również wziąć udział w badaniu satysfakcji, w którym jest oceniana intuicyjność obsługi stacji, jej dostępność, szybkość ładowania oraz widoczność i oznakowanie miejsc parkingowych przy stacji. Ankietę można wypełnić za pomocą urządzeń mobilnych m.in. po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na stacji ładowania.

W listopadzie 2018 roku Grupa PKP zainstalowała stacje ładowania przy czterech dworcach: Katowice, Katowice Ligota, Częstochowa i Gliwice. W lipcu jest planowane uruchomienie trzech kolejnych stacji w Opolu i Bydgoszczy oraz przy dworcu Warszawa Wschodnia. Łącznie w pierwszym etapie projektu ma powstać 10 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Zadanie realizują spółki z Grupy PKP.

We Wrocławiu, poza parkinkiem przy dworcu Wrocław Główny, stacje ładowania aut elektrycznych znajdują się m.in. na parkingu NFM, przy CH Magnolia, w Sky Tower, na stacjach Orlen, m.in. przy ul. Ks. Witolda i na autostradzie A4. 



Zgłoś uwagę