Nowa droga dla rowerów na Legnickiej [WIDEO]

Od czwartku 8 października możemy już jeździć nową trasą rowerową wzdłuż ulicy Legnickiej między ul. Rybacką a Poznańską. Jeden jej fragment już od jakiegoś czasu budził kontrowersje i pytania wśród rowerzystów. Chodzi mianowicie o krótki odcinek między ulicą Rybacka a Środkową. Poniżej przedstawiamy organizację ruchu, która obowiązuje w tym miejscu.


W ramach nowej trasy rowerowej powstał jednokierunkowy pas rowerowy od skrzyżowania z ulicą Sokolniczą, przez skrzyżowanie z ulicą Rybacką, dalej wydzielona dwukierunkowa droga dla rowerów na jezdni między ulicą Rybacką a Środkową i dwukierunkowa droga dla rowerów w przestrzeni chodnika biegnąca aż do ulicy Poznańskiej. To infrastruktura, a teraz jak z niej będziemy korzystać?

Docelowa organizacja ruchu PDF

Jadę od pl. Jana Pawła II w stronę Legnickiej

Rowerzyści jadący w stronę pl. Strzegomskiego od strony pl. Jana Pawła II drogę mają prostą. Pas rowerowy prowadzący na wprost pojawia się już za przejściem dla pieszych i przejazdem rowerowym przy ul. Sokolniczej. Jednokierunkowym pasem rowerowym dojedziemy do początku dwukierunkowej drogi dla rowerów za skrzyżowaniem z ul. Rybacką. Tu mamy pierwszeństwo przed rowerzystami jadącymi z naprzeciwka, którzy w tym miejscu mają nakaz zjazdu do im dedykowanego przejazdu rowerowego. Nie mniej na początku warto się w tym miejscu nie rozpędzać, bo niektórzy mogą na początku być nieco zdezorientowani. Dalej za skrzyżowaniem z ulicą Środkową wjeżdżamy na dalszy ciąg dwukierunkowej drogi rowerowej, która w tym miejscu będzie poprowadzona chodnikiem.

Jadę od pl. Strzegomskiego w stronę pl. Jana Pawła II

Na odcinku między ulicą Poznańską a Środkową wszystko powinno być jasne. Jedziemy dwukierunkową drogą dla rowerów poprowadzoną w ciągu chodnika. Dojeżdżając do skrzyżowania z ulicą Środkową wjeżdżamy na przejazd rowerowy (tu oczywiście rowerzysta ma pierwszeństwo przed skręcającymi w tę ulicę samochodami. Dalej jedziemy fragmentem dwukierunkowej drogi dla rowerów, która została wyznaczona na jednym z pasów jezdni i zbliżamy się do ulicy Rybackiej. I tu uwaga! W tym miejscu rowerzyści jadący w stronę Centrum mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa tym jadącym z naprzeciwka. Sygnalizować o tym będą znaki poziome na zanikającym prawym (patrząc w kierunku Centrum) pasie rowerowym. Dalej skręcamy z drogi dla rowerów w lewo w kierunku przejazdu rowerowego przez ulicę Rybacką i chcąc jechać dalej do centrum zatrzymujemy się na śluzie rowerowej przed światłami. Podróż kontynuujemy przejeżdżając przez skrzyżowanie i wjeżdżając na drogę dla rowerów biegnącą po drugiej stronie ulicy Legnickiej. Taki zabieg ma również ograniczyć problem rowerzystów, którzy jadą pod prąd jednokierunkową drogą dla rowerów na ulicy św. Mikołaja.

Jadę od pl. Jana Pawła II i chcę skręcić w Rybacką

Jeśli jadąc od pl. Jana Pawła II nie będziemy chcieli kontynuować jazdy prosto ulicą Legnicką, możemy oczywiście zjechać na pas rowerowy wzdłuż ulicy Rybackiej. Żeby to zrobić należy za skrzyżowaniem z ul. Środkową zająć prawy pas do skrętu w prawo. Jedziemy wtedy razem z samochodami a za światłami wjeżdżamy na swój pas ruchu. Na „prawoskręcie” zostaną wymalowane „sierżanty” informujące, że rowerzysta też ma prawo korzystać z tego pasa chcąc skręcić.

Na naszej stronie www.wroclaw.pl oraz na Facebooku Wrocławskiej Kampanii Rowerowej planujemy zrobić dużą akcję informacyjną dla osób korzystających z nowej trasy. Stworzymy również filmy instruktażowe mówiące o tym jak poruszać się w tym miejscu jadąc z danego kierunku. Wszelkie pytania również polecamy kierować na nasz profil na facebooku lub wpisując pod artykułem. Po skonsultowaniu się z oficerem rowerowym i Zarządem Dróg i Utrzymania Miasta będziemy się starać na wszystkie jak najszybciej odpowiedzieć.Zgłoś uwagę