Nowa Diagnoza Społeczna, czyli jak się żyje we Wrocławiu

Powstaje III Wrocławska Diagnoza Społeczna. We wrześniu i w październiku dwa tysiące wrocławian odwiedzą ankieterzy z prośbą o odpowiedzi na pytanie dotyczące m.in. zdrowia, rodziny, stosunku do obcych, oceny wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury i The World Games.


Ankieterzy firmy Biostat, którzy mają zbierać dane, wyposażeni będą w identyfikatory i upoważnienia. Badania są koordynowane przez naukowców z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, zaś ich zleceniodawcą jest Urząd Miejski we Wrocławiu. 

Ocena jakości życia

Poprzednie edycje Diagnozy powstawały w roku 2010 i 2014. Wyniki tegorocznej zostaną zaprezentowane już w grudniu. - To kompleksowe badanie na temat jakości życia we Wrocławiu. Miejskie instytucje sięgają po Diagnozę, żeby na podstawie tych danych przygotowywać programy swoich działań - mówi dr Jacek Pluta z Instytutu Socjologii UWr. WDS to jeszcze jeden element sposobu mówienia o Wrocławia, oceny jakości jego funkcjonowania oraz jakości życia w nim.

Co myślimy o obcokrajowcach?

Badanie podzielone jest na kilka tematycznych modułów. Pierwszy dotyczy spraw społecznych, m.in. kondycji społecznej gospodarstw domowych.

Ankieterzy będą pytali także o nasz stosunek do obcych. - We Wrocławiu w ciągu ostatnich kilku lat przybyło kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, a może nawet więcej. Interesuje nas czy wrocławianie kontaktują się z obcokrajowcami? Czy mają ich w sąsiedztwie? Czy spotykają się z nimi w sklepie, w pracy, w miejscach publicznych – tramwaju, na przystanku? Jakie emocje się z tym wiążą? Czy ich tolerują, czy też się obawiają? - mówi prof. Katarzyna Kajdanek z Instytutu Socjologii.

Więcej szczegółowych informacji o III Wrocławskiej Diagnozie Społecznej

ESK i The World Games 

Badania obejmują także uczestnictwo w kulturze. W tym kontekście padną pytania dotyczące wydarzeń w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, którą Wrocław pełnił w 2016 r. Dr Pluta: - Interesuje nas ocena wrocławian dotyczącą ESK oraz The World Games, kolejnego dużego wydarzenia organizowanego w mieście.

Odrębna część Diagnozy dotyczy kondycji zdrowotnej społeczności Wrocławia. Uczestnicy ankiety będą pytani o praktyki prozdrowotne, ale także o codziennie zachowania – ile czasu spędzili w pozycji siedzącej, czy podejmowali jakiś wysiłek fizyczny.

Inna ciekawy fragment badania dotyczy sytuacji na rynku pracy. - We Wrocławiu bezrobocie jest bardzo niskie. Jesteśmy ciekawi, czy wrocławianie dostają oferty pracy - nawet ci mający zatrudnienie, i czy przyjmują te propozycje, czy z nich rezygnują - mówi dr Jacek Pluta.

Zgłoś uwagę