wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:21

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Europejska Stolica Kultury
  4. Honorowi Patroni Kultury
  5. Norman Davies

Norman Davies jest Walijczykiem z pochodzenia, Anglikiem z nadania dziejów, polonofilem z przekonania. Wydaje się, iż jest to najtrafniejsza charakterystyka profesora Daviesa. Urodził się 8 czerwca 1939 roku w Bolton w Walii. Studiował w Magdalen College w Oksfordzie, w Grenoble, w Perugii, w University of Sussex i na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1973 roku uzyskał tytuł doktora. Wykładał w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Chinach. Od 1971 roku pracuje na Uniwersytecie Londyńskim, w School of Slavonic and East Europen Studies, gdzie w 1985 roku otrzymał stanowisko profesora.

Autor licznych publikacji, który w pierwszych latach pisarskiej działalności zajmował się niemal wyłącznie problematyką historii naszego kraju. Najbardziej znane napisane wtedy książki to: „Biały Orzeł, Czerwona Gwiazda. Wojna polsko-sowiecka 1919-1920”, „Boże igrzysko. Historia Polski”, „Serce Europy. Krótka historia Polski”. Do 1989 roku wszystkie jego książki były objęte komunistyczną cenzurą. Nie wolno ich było ani publikować, ani rozpowszechniać, jednakże — tłumaczone na język polski — krążyły w niezależnym obiegu wydawniczym.

Dzięki pracom Normana Daviesa, co jest niezaprzeczalnym faktem, historia dziejów naszego kraju stała się dostępna także dla zagranicznego czytelnika. Miejsce szczególne w całej dotychczasowej pracy Normana Daviesa zajmuje monumentalna „Europa”. Jest to dzieło, które stało się bestsellerem światowym.

W 1999 roku ukazało się następne wielkie dzieło Daviesa „The Isles” poświęcone historii Wielkiej Brytanii, a w roku 2002, równocześnie w trzech wersjach językowych: angielskiej, polskiej i niemieckiej historia Wrocławia zatytułowana „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego”. Ta ostatnia książka Normana Daviesa stanowi kontynuację swoistej „polityki przywracania Polski Europie”. Co więcej, przerywa trwającą od dawna przedziwną, pełną rywalizacji dyskusję, w której często spotykamy akcenty rozdzielające Wratislavię od Breslau i Wroclawia.

Davies przedstawia nasze miasto jako Mikrokosmos Europy, wskazuje możliwość czerpania z bogatej przeszłości i spoglądania na nią bez kompleksów. Duże europejskie miasto o niebanalnej i niezwykle bogatej historii dzięki „Mikrokosmosowi” ma szansę stać się jeszcze bardziej znane. „Mikrokosmos” przeznaczony jest jednak nie tylko dla zachodniego czytelnika. Książka ta przeczytana przez wrocławianina, pogłębiając jego wiedzę o dziejach Wrocławia, pogłębia także związek z tym miastem — wzmacnia i utrwala lokalny patriotyzm. Jej medialność przyczyni się zapewne do większego zainteresowania Wrocławiem.

Jest on członkiem wielu Towarzystw i Akademii w całym świecie: The British Academy, Academia Scientiarum et Artium Europea w Salzburgu, a także członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Jest doktorem honoris causa wielu uniwersytetów europejskich (także polskich), obywatelem honorowym Krakowa, Lublina oraz Wrocławia — za promocję miasta a w szczególności za książkę poświęconą historii Wrocławia, jedną z niewielu takich pozycji na świecie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl