Nominacje do Fryderyków dla płyt NFM

W ostatniej dekadzie nie ma roku, kiedy wrocławscy artyści albo zespoły nie były nominowane do Nagrody Fryderyk. Podczas tegorocznej 22. edycji wyróżnienia szansę na statuetkę skrzydlatego Fryderyka mają – nagranie Litanii Ostrobramskich Stanisława Moniuszki (z udziałem m.in. Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod batutą Jacka Kaspszyka) i płyta z czterema kwartetami smyczkowym (nr 1, 3, 6, 7) Grażyny Bacewicz zarejestrowana przez Lutosławski Quartet. Ogłoszenie zwycięzców 20 kwietnia w Warszawie.


Kolejny sukces Wrocławskiej Orkiestry Barokowej

Wrocławska Orkiestra Barokowa ma już na swoim koncie Fryderyka 2011 za piękny album z symfoniami czeskich kompozytorów – Koželuha, Rejchy, Vořiška. Teraz ma szansę wygrać kolejną statuetkę, zwłaszcza że nagranie czteroczęściowego cyklu sakralnego Stanisława Moniuszki, czyli Litanii Ostrobramskich jest przełomowe. To bowiem pierwszy album z muzyką Moniuszki, w którym udział wziął zespół grający na instrumentach historycznych (Wrocławska Orkiestra Barokowa). Towarzyszą im soliści, Chór Polskiego Radia, zaś nad wszystkim czuwał Jacek Kaspszyk, obecnie szef Filharmonii Narodowej, a do niedawna dyrektor artystyczny Orkiestry Symfonicznej NFM.

Lutosławski Quartet z szansą na statuetkę

Druga z nominowanych płyt (kategoria Album polski za granicą) to album Lutosławski Quartet (o zespole przeczytacie szerzej w Lutosławski Quartet. The best of Wrocław). Krążek jest nominowany nie tylko do Fryderyka, także do niezwykle prestiżowej BBC Music Magazine Awards (zobaczcie w Płyta Lutosławski Quartet z szansą na nagrodę). Nagrania czterech kwartetów polskiej kompozytorki zespół dokonał już cztery lata temu i jeszcze w poprzednim składzie (z Jakubem Jakowiczem jako prymariuszem) dla znanej wytwórni Naxos. Sesja w sali dawnej filharmonii nie była usłana różami (bo utwory są wyjątkowo wymagające), ale efekt przerósł najśmielsze oczekiwania i dziś na świecie poznawać się będzie twórczość Grażyny Bacewicz także za sprawą płyt Lutosławski Quartet.

Laureatów Nagrody Fryderyk poznamy 20 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie. Transmisja w TVP 2 rozpocznie się o 22.20.

Zgłoś uwagę