Noc Muzeów 2014 (PROGRAM)

Pełny program Nocy Muzeów we Wrocławiu

  • Noc Muzeów 2014 we Wrocławiu

    Noc Muzeów 2014 we Wrocławiu


Do muzeum, galerii, czy ośrodka kultury, na wystawę, warsztaty, koncert czy piknik? Publikujemy cały program Nocy Muzeów 2014 we Wrocławiu, która już 17 maja. Warto zaplanować zwiedzanie wcześniej, bo - zwłaszcza na warsztaty dla dzieci - obowiązuje rejestracja.

Instytucji, które zapraszają na wydarzenia w Noc Muzeów ciągle przybywa. Wśród ostatnich propozycji jest m.in. Muzeum Motoryzacji Topacz, Mobilne Muzeum Psychologii, które proponuje przejażdżkę zabytkowym tramwajem w towarzystwie np. Freuda, czy Galeria Neon Side. Galeria w ofercie ma rozświetlenie dwóch neonów – potężnych rozmiarów neon dawnego zakładu automatyki Elam przy ul. Chorwackiej oraz czerwony szyld Grand Hotelu z ul. Piłsudskiego.

Tej nocy nie warto spać – w sobotę 17 maja wrocławskie muzea, galerie, pracownie, domy kultury, kościoły otwierają swoje drzwi przed zwiedzającymi. Wiele wydarzeń dziać się będzie na ulicach i placach, a wszystko za darmo. Dla dzieci przygotowano osobny program zwiedzania wrocławskich muzeów czy galerii oraz liczne warsztaty, gry i zajęcia.

  • Zaplanuj z nami trasę

Wybierasz się na Noc Muzeów we Wrocławiu? Zaplanuj z nami trasę lub skorzystaj z gotowych propozycji naszych czytelników oraz znanych wrocławian.

Noc Muzeów 2014: Trasy zwiedzania

 

  • Sprawdź na mapie

Wszystkie wydarzenia Nocy Muzeów we Wrocławu dostepne sa tez na Mapie Podstawowej Wrocławia » Są tu wydarzenia z opisami oraz (osobno) warstwy dotyczące: "Nocy Muzeów - imprez dla dzieci", "Nocy Nadodrza", imprez towarzyszących i przebieg linii komunikacji miejskiej (M1, M2) uruchamianych specjalnie na tą okazję. Szczegółowe informacje o wydarzeniu można wyświetlić po identyfikacji ikony obiektu.

W tegorocznej Nocy Muzeów we Wrocławiu weźmie udział ponad 60 różnego rodzaju instytucji. Niektóre zapraszają gości już od godziny 10.00, niektóre zamykają się grubo po północy bądź wręcz w niedzielę nad ranem. Wszystkie instytucje na tę wyjątkowa noc przygotowują specjalne wydarzenia. Propozycji będzie mnóstwo. – Proponują ok. 200 przeróżnych wydarzeń, warsztatów, wernisaży, pokazów filmowych, wykładów, performance’ów, gier terenowych - wylicza Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miejskiego.

Swoją propozycję na Noc Muzeów przygotowało też PKP Intercity. Kup jeden bilet, a podróż powrotna będzie gratis! Promocja obowiązuje od 16 do 17/18* maja na przejazdy do jednej z 15 miejscowości  biorących udział w akcji. Aby skorzystać z oferty należy kupić bilet w 2 klasie na bezpośredni przejazd dowolnym pociągiem Twoich Linii Kolejowych (TLK) lub Express InterCity (EIC) do jednego z miast, w których organizowana jest Noc Muzeów. W czasie nocnego zwiedzania należy zgłosić się po stempel Muzeum, a z nim do kasy PKP Intercity po bezpłatną rezerwację miejsca w pociągu powrotnym.
Dla osób wybierających Noc Muzeów w pozostałych miastach tj.: Katowicach, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Szczecinie, Toruniu, Łodzi, Słupsku, Bytomiu, Skierniewicach, Rogowie promocja dostępna będzie na podróże w sobotę, 17 maja i powroty w niedzielę, 18 maja (przed godz. 16.00). Należy pamiętać, że przejazd powrotny musi odbyć się drogą tej samej relacji, która została określona na już wykorzystanym bilecie.
Dodatkowo, podróżujący z PKP Intercity na Noc Muzeów mogą otrzymać rabat na zakup biletów. Ci, którzy zaplanują nocne zwiedzanie z wyprzedzeniem będą mogli skorzystać z 15% i 10% rabatów w ramach oferty Wcześniej.

Noc Muzeów 2014 we Wrocławiu

Tradycyjnie na swoje wystawy zapraszają największe wrocławskie muzea: Pałac Królewski, Muzeum Narodowe, Muzeum Architektury, które ze względu na remont w tym roku organizuje zajęcia plenerowe czy muzea działające przy Uniwersytecie Wrocławskim. Prawie połowa z nich przygotowała osobny program dla dzieci. Wstęp do muzeów jest bez ograniczeń, jednak na niektóre wykłady, oprowadzania czy warsztaty trzeba się wcześniej zapisywać. Tak jest m.in. w Muzeum Narodowym, Centrum Poznawczym przy Hali Stulecia czy w Humanitarium.  Wśród ciekawostek w tym roku jest m.in. wycieczka rowerowa po Biskupinie (organizuje Centrum Poznawcze), zwiedzanie bunkra przy ul. Pełczyńskiej czy pokazy mody w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

 

Noc Muzeów 2014 we Wrocławiu dla dzieci

Niespodzianki i atrakcje w tym roku przygotowało ponad 20 muzeów i instytucji kultury. Wśród nich są m.in. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, w którym najmłodsi mogą przebierać się w historyczne stroje z różnych epok ("Atelier dawnego fotografa"), w Kamienicy Pod Złotym Słońcem zaplanowano spotkanie z Panem Tadeuszem czy zwiedzanie dla dzieci "W poszukiwaniu Soplicowa", a Muzeum Odry proponuje m.in. naukę wiązania węzłów żeglarskich i warsztaty modelarskie.

Szczegóły >> Noc Muzeów dla dzieci Wrocław 2014 - program

Noc Muzeów we Wrocławiu dla dzieci to nie tylko zwiedzanie. Ciekawie zapowiada się popołudnie w Muzeum Współczesne Wrocław, gdzie wsród atrakcji dla dzieci są warsztaty tworzenia cygańskich laleczek i piknik cygański. Ilu papierowych pasażerów zmieści się w XIX wiecznym dyliżansie? To będzie można sprawdzić w Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Czym myto zęby w przeszłości oraz jak przygotować własną pastę do zębów – takie zajęcia proponuje Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego UM we Wrocławiu. Natomiast w Muzeum Historycznym najmłodsi mogą narysować własne mapy Ślaska. Na niektóre zajęcia i warsztaty dla dzieci podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu obowiązują zapisy.

 

O Nocy Muzeów

Europejska Noc Muzeów po raz pierwszy została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Cztery lata później stała się imprezą ogólnoeuropejską, w której bierze udział aż 120 miast Europy. Zawsze w trzeci weekend maja muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają zwiedzających na bezpłatne, nocne zwiedzanie. Wydarzeniu patronuje Europejska Rada Europy.

W 2013 roku wrocławskie muzea, galerie i pracownie  odwiedziło ponad 150 tys. osób. - To wydarzenie, które bardzo mocno weszło w tkankę Wrocławia i już przestaliśmy się dziwić tłumom ludzi, choć na początku zdumiewała nas ogromna frekwencja - przyznaje Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miejskiego.


Bądź na bieżąco! Polub profil wydarzenia na Facebooku

Zgłoś uwagę