wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:18

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nietypowe święta i imprezy – ściągają tysiące gości

Święto karpia, dzika, wina, chleba, kapusty, truskawki, jagody, pstrąga, jaja, baby wielkanocnej, jemioły i pieroga, mleka, wołowiny sudeckiej, pity, prawdziwka i śliwki węgierskiej, pieczonego ziemniaka, nalewek walońskich czy gęsiny – Dolny Śląsk szuka kulinarnej tożsamości i przybywa nam tego rodzaju imprez.

Reklama

Z inicjatywą najczęściej wychodzą gminy lub lokalne społeczności – stowarzyszenia czy koła gospodyń wiejskich. Zasadą jest, by promować to, czego ma się najwięcej lub z czego słynie dany region. Dlatego Dolina Baryczy postawiła na karpia, Środa Śląska chwali się winem, Jawor promuje piekarzy chleb i pierniki, a Trzebnica, która słynie z jabłek, przygotowuje święto sadów. Do tego można jeszcze dołożyć: Święto Mąki we Wrocławiu – przygotowywane w ramach akcji Groch z Kapustą, Święto Papieru w Dusznikach, weekend pod parą w Jaworzynie Śląskiej lub weekend z Frankensteinem w Ząbkowicach. Te różnego rodzaju święta świadczą o jednym – poszukiwaniu własnej tożsamości.

– Kiedyś w turystyce panował trend – słońce plaża i morze teraz modna jest – edukacja, rozrywka i poznanie. Imprezy promujące np. walory kulinarne doskonale się w to wpisują – mówi Arkadiusz Dołęga, z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Do dolnośląskiego kalendarza imprez już na stałe wpisały się Dni Karpia w Miliczu. Impreza organizowana od 2006 roku ściąga nawet 80 tys. gości z Dolnego Śląska i Wielkopolski. 50 różnego rodzaju imprez, organizatorzy rozłożyli na dwa miesiące – wrzesień i październik. W programie są m.in. biesiady rybne, konkursy kulinarne, spływy kajakowe czy przeglądy zespołów.

– We wrześniu i październiku na stawach trwają odłowy karpia, który przygotowywany jest na świąteczny stół. Dni Karpia to pomysł na przedłużenie sezonu turystycznego i promowanie naszego produktu regionalnego czyli karpia – mówi Natalia Stankiewicz ze Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.

Wśród najbliższych nietypowych imprez jest IV Śląski Festiwal Kapusty oraz Konkurs Piosenki Biesiadnej, który odbędzie się niedzielę 5 października. Organizatorem jest Arboretum w Wojsławicach – Filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W programie m.in. kiszenie kapusty, konkursy kulinarne i zabawa ludowa.

Ale wrocławski Ogród Botaniczny słynie także z organizacji Festiwalu Dyni. W ubiegłym roku na 10. edycji było 10 tys. zwiedzających. Można było zobaczyć ponad 400-kilogramoweg dynie giganty i różnego rodzaju przetwory z dyni – dżemy, chleby, zupy, sosy, zakąski, nalewki, wypieki. Tegoroczną 11. edycję Festiwalu Dyni zaplanowano na 12 października. W programie będą m.in. konkursy na największą, najdziwniejszą czy najsmaczniejszą dynię.

Nietypowych świąt może być dużo więcej

Często tego typu nietypowe imprezy organizowane są w towarzystwie warsztatów, plenerów i konkursów. Cel jest jeden – przyciągnąć jak największą rzeszę gości. Nietypowych świąt czy dni organizowanych na Dolnym Śląsku może być dużo więcej. Wystarczy dokładnie przestudiować listę dolnośląskich produktów regionalnych, na której są m.in. twaróg sudecki, świnka pieczona po zaciszańsku, kapusta kwaszona Ślężańska, chleb chłopski z Rogowa Sobóckiego, sudecki miód gryczany, czarne gołąbki krużewnickie, ciasto z kruszonką z ziemi kłodzkiej, przysmak wołyński z Niemczy, pierogi ruskie z Chrząstawy, a do popicia – tłoczony sok jabłkowy z Lutyni lub jabłecznik trzebnicki.

Listę nietypowych dni i festiwali na Dolnym Śląsku prezentuje m.in. kalendarz imprez kulinarnych Dolnego Śląska.

jr

Dolnośląskie „rarytasy” wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Produkty mleczne

Ser zgorzelecki

Ser kozi łomnicki

Kamiennogórski ser pleśniowy

Twaróg sudecki

Produkty mięsne

Świnka pieczona po zaciszańsku

Słonina marynowana z Niemczy

Mięso w kawałkach niemczańskie domowe

Szynka wieprzowa niemczańska

Kiełbasa niemczańska

Kiełbasa galicjanka z Niemczy

Przysmak wołyński z Niemczy

Produkty rybołówstwa

Karp milicki

Pstrąg kłodzki

Warzywa i owoce

Kapusta kwaszona ślężańska

Ogórki kwaszone ślężańskie

Ogórki konserwowe ścinawskie

Syrop malinowy z Doliny Baryczy

Wyroby piekarnicze i cukiernicze

Chleb chłopski z Rogowa Sobóckiego

Ciasto z kruszonką z Ziemi Kłodzkiej

Chleb gogołowicki

Begle

Chleb żytni domowy z Pomocnego

Chleb pszenno-żytni na zakwasie z Pomocnego

Miodowe pierniczki z Przemkowa

Pszenno-żytnie pierniki z Oleśnicy

Miody

Wielokwiatowy miód z Doliny Baryczy

Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich

Sudecki miód wielokwiatowy

Sudecki miód gryczany

Miód lipowy krupiec z Ziemi Ząbkowickiej

Gotowe dania i potrawy

Czarne gołąbki krużewnickie

Śląskie niebo

Keselica / kysielnica / kysyłycia

Pierogi ruskie z Chrząstawy

Napoje

Wino śląskie

Juha – kompot z suszonych owoców

Piwo książęce z Lwówka

Tłoczony sok jabłkowy z Lutyni

Jabłecznik trzebnicki (cydr)

Likier karkonoski       

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl