NieObcy – książka, by nie bać się uchodźców

Aż 23 polskich autorów zdecydowało się oddać za darmo swoje opowiadania do tej publikacji, by opowiedzieć w normalny sposób o uchodźcach. Nie ma w niej politycznych sporów ani straszenia. Jest za to niezgoda na strach przed Obcymi. „NieObcy” dziś trafił do księgarń.


Przeczytacie tu opowiadania Olgi Tokarczuk, pisarki związanej z Dolnym Śląskiem, laureatki Nagrody Literackiej Nike, są tu też utwory Jana Bajtlika Gramka Joanny Bator, Katarzyny Bondy, Haliny Bortnowskiej, Sylwii Chutnik, Joanny Fabickiej, Pawła Huelle, Piotra Ibrahima Kalwasa, Ignacego Karpowicza, Hanny Krall, Jarosława Mikołajewskiego, Łukasza Orbitowskiego, Magdaleny Parys, Małgorzaty Rejmer, Pawła Smoleńskiego, Olgi Stanisławskiej, Andrzeja Stasiuka, Dionisiosa Sturisa, Małgorzaty Szejnert, Katarzyny Szyngiery, Olgi Tokarczuk, Mirosława Wlekłego.

Powstała książka wyjątkowa. „NieObcy”. Narodziła się z niezgody na strach przed Obcymi i z potrzeby zmiany języka, jakim rozmawia się, a częściej krzyczy, w Polsce o problemie uchodźców.

Organizatorzy o wydaniu "NieObcych" mówią tak: "Obcych potrzebujemy nie mniej niż oni nas, nawet jeśli chwilowo wydaje się, że jest odwrotnie. Bo tylko konfrontując się z nimi, możemy tak naprawdę, do końca, bez złudzeń odkryć siebie samych".

Twórcy projektu nie chcą uprawiać propagandy, przekonywać do uchodźców na siłę. Zależy im na obniżeniu temperatury sporów i wprowadzeniu do dyskusji o uchodźcach argumentów oraz punktów widzenia, które były w niej dotąd nieobecne. Stąd książka, która opowiada o trudnych konfrontacjach z obcością.

Opowiadania odwołują się wprost nie tylko do wydarzeń, które w ciągu ostatnich miesięcy wstrząsają Europą, ale także do innych miejsc i epok. By każdy z nas był w stanie z szerszej perspektywy spojrzeć na problem z Innymi i z innością w nas samych. Zrozumieć jego źródła. A przede wszystkim pozbyć się lęku.

Olga Tokarczuk natychmiast przysłała opowiadanie, które – jak powiedziała – tylko czekało na taką okazję. Dzień po zaproszeniu przyszedł tekst od Pawła Huellego (autor pisze głównie o swoim Gdańsku, był nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Małgorzata Szejnert przysłała fragment swojej książki o Ellis Island, wyspie, przez którą przeszły (lub nie) dziesiątki tysięcy emigrantów z Europy. Autorzy przekazali swoje teksty za darmo. Bez wynagrodzenia pracowali również wszyscy zaangażowani w projekt redaktorzy, korektorzy, graficy i drukarnia.

Dochód z książki zostanie przekazany do Polskiej Akcji Humanitarnej – organizacji od lat zajmującej się pomaganiem w miejscach kryzysów humanitarnych na świecie – na rzecz pomocy ofiarom wojny w Syrii.

Pomysłodawcami projektu są Paweł Goźliński – redaktor pisma literackiego "Książki. Magazyn do Czytania" oraz Jerzy Wójcik – wiceredaktor naczelny "Gazety Wyborczej”.

Zgłoś uwagę