Wrocławskie fontanny lada dzień rozpoczną pracę

We Wrocławiu trwa konserwacja i przygotowanie fontann do sezonu. Niebawem zostaną uruchomione. 

  • Fontanny Wrocław

    Trwa przegląd techniczny wrocławskich fontann. Sezon rozpocznie się w kwietniu (fot. JK)

  • Fontanny Wrocław

    Trwa przegląd techniczny wrocławskich fontann. Sezon rozpocznie się w kwietniu (fot. JK)


– Przed zimą wszystkie metalowe elementy są demontowane. Teraz trzeba je zamontować i sprawdzić ich szczelność. Dodatkowo należy fontanny wyczyścić – po to, aby się ładnie prezentowały. Nie zalecamy mycia rąk, kąpieli ani picia wody z fontanny. Przepływa ona w obiegu zamkniętym dlatego stosujemy środki bakterio, glono i grzybobójcze – wyjaśnia Ewa Mazur rzecznik Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

ZDiUM dba o 9 fontann we Wrocławiu. Roczny koszt wody i konserwacji wszystkich obiektów w dwóch najbliższych latach wyniesie łącznie 1,35 mln złotych. Sezon rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa do 31 października. Jednak wszystko zależy od pogody, bo testy rozpoczynają się już pod koniec marca, a czasami fontanny wyłączane są dopiero w listopadzie.

Fontanna multimedialna

Największa w kraju i jedna z większych w Europie czyli fontanna multimedialna przy Hali Stulecia. Zajmuje powierzchnię blisko 1 ha, a na jej dnie umieszczono 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych oraz 3 dysze ogniowe. Z reguły sezon pokazów multimedialnych rozpoczyna się w maju, a kończy 31 października.
W tym roku start pokazów planowany jest na 4 maja.  

W sezonie fontanna multimedialna jest czynna w godzinach 10.00-22.00. Pokazy specjalne prezentowane są w weekendy oraz święta, zgodnie z planem. Często program jest kompletowany na bieżąco. W ubiegłym roku wśród pokazów specjalnych prezentowano m.in. Dzień dobry Marliyn czyli widowisko związane z Marylin Monroe. Odbył się także pokaz w ramach obchodów 71. rocznycy wybuchu powstania warszawskiego.

Zgłoś uwagę