Nauczyciele bez pracy

Zobacz ilu nauczycieli straciło pracę na Dolnym Śląsku


Od 1 września, w regionie straciło pracę blisko 400 nauczycieli – tak wynika z najnowszych danych Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. W tej grupie jest 300 kobiet i prawie 100 mężczyzn.

- Zebraliśmy te informacje z całego regionu i przekażemy je Dolnośląskiemu Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy, który ma zaproponować szkolenia dla nauczycieli tracących pracę – wyjaśnia Janina Jakubowska, rzecznik Kuratorium Oświaty we Wrocławiu

Pracę tracą nauczyciele – języka polskiego, fizyki, wuefu, historii, geografii, biologii czy angielskiego. Głównym powodem zwolnień jest niż demograficzny i mniejsza liczba uczniów. W tym roku mieliśmy na Dolnym Śląsku blisko 449 tysięcy uczniów przed rokiem 455 tysięcy. Kolejna przyczyna to likwidacje szkół wynikające z reformy oświaty. Dotyczy to między innymi liceów profilowanych liceów i techników uzupełniających. Do tego dochodzi nowa podstawa programowa. Na przykład w liceum ogólnokształcącym może być w pierwszej klasie 17 przedmiotów, w 2i 3 klasie są przedmioty fakultatywne i do wyboru. W konsekwencji oddziałów w szkołach jest mniej, a ty samym mniej jest nauczycieli.

We Wrocławiu pracy szuka około 90-ciu nauczycieli. W ramach pomocy w poszukiwaniu zatrudnienia, miasto przygotowało informator. Znajdziesz go TUTAJ.

jr

Zgłoś uwagę