Nastroje przedsiębiorców najlepsze od trzech lat

I już wystarczy

moneyNastroje w polskim przemyśle już dawno nie były tak dobre. O kolejne wzrosty będzie jednak trudno. A właśnie od tego zależy, jaki będzie wzrost PKB. Może wynieść nawet trzy procent, ale pod warunkiem, że firmy zaczną inwestować.

Indeks PMI dla polskiego przemysłu wzrósł z 55,4 do 55,9 punktu w lutym, podał Markit. Taki wynik oznacza, że więcej niż połowa ankietowanych managerów dobrze ocenia sytuację w branży. Każda wartość powyżej granicy 50 punktów jest oznaką dobrej koniunktury, poniżej - złej. PMI (Purchasing Managers Index) jest o tyle istotny, że z wyprzedzeniem pokazuje koniunkturę nie tylko w przemyśle, ale w całej gospodarce. Im dziś wyższy PMI, tym wyższy PKB za kilka miesięcy.

PMI ostatni raz znajdował się na poziomie wskazującym na recesję w czerwcu 2013 roku. Od tego czasu systematycznie rósł. Poziom wyższy niż styczniowe 55,4 punktów był ostatnio odnotowany trzy lata wcześniej.

- Wskaźnik PMI jest aktualnie relatywnie wysoko i w tej chwili może on się raczej ustabilizować. Etap przyspieszenia jest już za nami, ale nie oznacza to, że wystąpią negatywne zjawiska - komentuje dla Money.pl Łukasz Bugaj, analityk domu maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Według analityka, poziom oddzielający wzrost od recesji może się utrzymać nawet do końca roku.

Poprawa nastrojów wśród przemysłowców jest silnie powiązana z wysokością produkcji przemysłowej oraz PKB Polski. Ta natomiast wyraźnie poprawiła się w drugiej połowie ubiegłego roku. W styczniu 2014 roku wzrosła o 4,1 procent względem analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Miesiąc wcześniej, w ujęciu rocznym, wzrost był jeszcze wyższy.

Dobra dynamika to również efekt niskiej bazy. - Dokładnie rok temu mieliśmy dołek. Odbicie, które aktualnie obserwujemy, rozpoczęło się mniej więcej w połowie minionego roku. Produkcja przemysłowa nadal powinna się nieźle prezentować, co jest też efektem tego, że wzrost gospodarczy przyspiesza - dodaje Łukasz Bugaj w rozmowie z Money.pl. Czytaj więcej...

Zgłoś uwagę