Narodowe Forum Muzyki Wrocław – koncerty i plany na 2017

W minionym 2016 roku Narodowe Forum Muzyki odwiedziło blisko 450 tysięcy osób. Imponująca frekwencja byla związana ze świetnym programem, ale i wydarzeniami Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W 2017 roku czekają nas nie mniej ciekawe inicjatywy. Do Wrocławia przyjadą znakomite orkiestry z Bawarii i Drezna, ale też jazzmani, jak Wynton Marsalis, bluesmanka Macy Gray, zaś Maestro John Eliot Gardiner właśnie w NFM nagra nową płytę.


NFM, czyli miejsce pożądane

Pod koniec stycznia w NFM odbędzie się nabór na stanowisko wiolonczelisty w orkiestrze symfonicznej. O jedno miejsce ubiega się aż 50 kandydatów! – To prestiżowa praca, która przyciąga ludzi pragnących współpracować ze znakomitymi artystami – podkreśla Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.

Orkiestra Symfoniczna zyskała w NFM nie tylko genialną akustykę, także przestrzeń

To w jego planach znalazła się nie tylko przeprowadzka zespołów (m.in. orkiestrę symfoniczną, chór, Wrocławską Orkiestrę Barokową, czy Orkiestrę Leopoldinum) z dawnego budynku filharmonii przy ul. Piłsudskiego 25 do nowej, monumentalnej siedziby przy placu Wolności, ale przede wszystkim wytężona praca nad ich artystycznym poziomem. Efekty już widać, bo wiele z nich może pochwalić się spektakularnymi sukcesami i nagrodami. Chór NFM regularnie pracuje i nagrywa z Paulem McCreesh'em, a szefowa zespołu Agnieszka Franków-Żelazny blisko trzy lata temu odbierała wraz z angielskim Maestro prestiżową nagrodę BBC Music Magazine za nagranie „War Requiem” Benjamina Brittena.

Agnieszka Franków-Żelazny zaprowadziła Chór NFM na sam szczyt, śpiewają z najlepszymi

Płyta, co istotne, ukazała się w serii wielkich dzieł oratoryjnych, którą wspólnie wydają brytyjska marka Winged Lion oraz NFM. Miasto Wrocław jest też glównym producentem nagrań.

Brytyjczycy zachwyceni salą koncertową

Pod koniec marca premierę będzie miał kolejny dwupłytowy album z oratorium „Pory roku” Josepha Haydna. W całości nagrany w dużej sali NFM z udziałem Chóru NFM i tradycyjnie pod batutą McCreesha. Brytyjski dyrygent zapowiada kolejne projekty we wrocławskiej sali koncertowej, która zyskała jego wielką aprobatę. – Narodowego Forum Muzyki zazdrości wam nawet Londyn – przyznał w ubiegłym roku. Nie on jeden jest zachwycony akustyką i możliwościami, jakie stwarza nowoczesna sala koncertowa. Podczas ubiegłorocznego festiwalu Wratislavia Cantans legendarny dyrygent John Eliot Gardiner do tego stopnia podziwia NFM, że we wrześniu planuje nagranie kolejnego swojego albumu w dużej sali, tym razem rejestrując barokową operę „Powrót Ulissesa” Claudia Monteverdiego. Rekomendacja brytyjskiego Maestra (który poprowadzi dwa koncerty podczas tegorocznego festiwalu Wratislavia Cantans) jest bezcenna. Wiadomo też, że w przyszłym roku płytę przyjedzie do NFM nagrywać dyrygent Iván Fischer i jego fenomenalna Budapest Festival Orchestra. Co więcej, w „Symfonii Psalmów” Igora Strawińskiego zaśpiewa Chór NFM.

John Eliot Gardiner przed NFM i przy tablicy pamiątkowej ze swoim nazwiskiem

Nowe płyty pod szyldem NFM

To nie wszystkie plany nagraniowe. Dopiero ukazała się płyta z utworami sakralnymi Marcina Mielczewskiego, mistrza polskiego baroku (w specjalnej serii przygotowanej pod okiem Andrzeja Kosendiaka), w kolejce czeka kolejny, drugi już album z muzyką Bartłomieja Pękiela, barokowego kompozytora. – Seria muzyki dawnej będzie kontynuowana, mam już nagrane pół płyty z dziełami Marcina Mielczewskiego – wyjaśnia Andrzej Kosendiak. Wkrótce na rynku pojawią się także m.in. II Symfonia Pawła Mykietyna nagrana przez Symfoników NFM pod batutą byłego szefa Benjamina Shwartza, czy pierwsze nagranie III Kwartetu smyczkowego napisanego specjalnie dla wrocławskiego Lutosławski Quartet.

Gwiazdy w NFM

Publiczność czekać będzie na koncerty (zobaczcie na co się wybrać w Muzyczne hity 2017. Zobacz, jacy artyści wystąpią we Wrocławiu). Już 2 lutego Bawarska Orkiestra Radiowa pod batutą Marissa Jansonsa, 16 marca świetny jazzowy kontrabasista Ron Carter, 26 marca Macy Gray, znakomita amerykańska wokalistka, 28 kwietnia zwycięzca Konkursu Chopinowskiego Seong Jin Cho, zaś 10 czerwca Staatskapelle Dresden pod dyrekcją Daniela Hardinga. 

Staatskapelle Dresden w NFM

Staatskapelle Dresden w NFM

Koncert / Klasyczna
Termin 10 czerwca 2017 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki

Zobacz

Trzeba się spieszyć z decyzją kupna biletu, bo na wiele koncertów (np. na Wyntona Marsalisa, Macy Gray, czy zespół Apocaliptyca) nie ma już wolnych miejsc. Zgłoś uwagę