Najwyższy poziom bezpieczeństwa płatności zbliżeniowych w MPK

Mennica Polska, która obsługuje system dystrybucji biletów komunikacji miejskiej we Wrocławiu otrzymała międzynarodowy certyfikat potwierdzający maksymalny poziom bezpieczeństwa transakcji płatniczych oraz danych posiadaczy Urbancard.


PCI Data Security Standard (PCI DSS) w kategorii Merchant Level 1 – to certyfikat, który potwierdza spełnienie przez Mennicę Polską restrykcyjnych wymagań ustalonych przez międzynarodowe organizacje płatnicze. Chodzi o przetwarzanie danych posiadaczy kart oraz poziom bezpieczeństwa transakcji zakupu biletu.

We Wrocławiu nowy system sprzedaży biletów komunikacji miejskiej działa od marca 2018 roku. Umożliwia on m.in. zakup biletów za pomocą karty płatniczej w ponad 3000 kasowników w tramwajach i autobusach. Bez gotówki, bez poszukiwań biletomatu, w każdym pojeździe MPK można nabyć bilet. Żeby komfort podróżowania był pełny, musimy mieć pewność, że nasza karta i dane są bezpieczne, że zostaną one wykorzystane tylko na potrzeby konkretnej transakcji.

Bezpieczeństwo potwierdzone przez międzynarodowe organizacje

Teraz to bezpieczeństwo dla transakcji i danych potwierdziły międzynarodowe organizacje płatnicze. Każdy pasażer, który decyduje się na wygodny zakup biletów komunikacji miejskiej w automatach samoobsługowych Mennicy Polskiej (stacjonarnych, mobilnych i inteligentnych kasownikach, zlokalizowanych w autobusach i tramwajach) ma gwarancję bezpieczeństwa transakcji. 

– Spełnienie wymogów PCI DSS oznacza, że wszystkie informacje powiązane z kartą płatniczą, w tym dane osobowe właściciela oraz numery PIN są szyfrowane, przesyłane i przechowywane z zachowaniem właściwych procedur i standardów. Dzięki temu pasażerowie oraz władze miast mają pewność, że podmiot zapewniający udogodnienia w transporcie publicznym gwarantuje maksymalny poziom bezpieczeństwa – Adrian Frąckiewicz, Dyrektor Działu Wdrożeń Projektów Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej.

Pozyskany certyfikat obowiązuje od 25 listopada 2019 r. do 24 listopada 2020 r. i będzie podlegał weryfikacji w celu jego przedłużenia.

– Dane pasażera są przetwarzane nie tylko podczas odczytu karty w biletomacie czy mobilnym kasowniku. Ma to miejsce również w czytniku kontrolerskim w tzw. procesie tokenizacji, kiedy nasza karta płatnicza staje się identyfikatorem niezbędnym dla potwierdzenia ważności zakupionego „biletu” zapisanego w centralnym systemie informatycznym. We wszystkich wskazanych sytuacjach nasi klienci mają pewność, że ich dane są przechowywane, procesowane i przesyłane z zachowaniem rygorystycznych norm – dodaje Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej.Zgłoś uwagę