Najłatwiej o wypadek na drodze w środy i czwartki

Policja podsumowała statystyki zdarzeń drogowych w powiecie wrocławskim za rok 2014. Okazuje się, że wypadki najczęściej powodują osoby w wieku od 25 do 39 lat. Dochodzi do nich zwykle przy bardzo dobrej pogodzie w środy i czwartki między godziną 15 a 18. 

  • fot. ilustracyjne/PWR


 - Mimo, że zwiększyła się na ulicach liczba samochodów, poprawia się stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Wrocławia i powiatu wrocławskiego – przekonuje Paweł Petrykowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu odnotowali na przestrzeni ostatnich 3 lat spadek liczby wypadków o blisko 38%. Gdy w 2012 roku odnotowano 1362 wypadki, za to już w 2014 było ich 845.

Zmniejszyła się też o ponad 41% liczba osób poszkodowanych. Wzrasta natomiast liczba drobnych kolizji i stłuczek.

Policjanci na podstawie tych danych uznali, że głównymi przyczynami wypadków i grzechami wrocławskich kierowców jest:

  • Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,
  • Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
  • Nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu,
  • Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami,
  • Nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • Wjazd przy czerwonym świetle.

Wpływ na bezpieczeństwo na drogach mają również oczywiście warunki atmosferyczne.
 - Zdawać by się mogło, że im gorsze warunki pogodowe, tym większa liczba zdarzeń drogowych.
Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że zdecydowana ilość wypadków drogowych miała miejsce, gdy warunki atmosferyczne były dobre. Tylko niewielka ich ilość zdarzyła się podczas mgły, opadów śniegu, silnego wiatru lub oślepiającego słońca – wyjaśnia Paweł Petrykowski.

W 2014 roku najwięcej wypadków spowodowali, kolejno: kierowcy samochodów osobowych, następnie piesi, rowerzyści, kierowcy samochodów ciężarowych i motocykliści. Biorąc pod uwagę dni tygodnia, kierowcy i piesi byli najmniej ostrożni w środy i czwartki. Najwięcej wypadków odnotowano w godzinach od 15.00 – 18.00. Najczęściej ich sprawcami były osoby w wieku od 25 do 39 lat.

Przez dwanaście miesięcy policjanci Wydział Ruchu Drogowego ujawnili ogółem ponad 56 tys. wykroczeń drogowych. 

Zgłoś uwagę