Nagrody artystyczne "Warto 2015" rozdane

Młodzi artyści związani z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem odebrali w czwartek 12 lutego wyróżnienia „Warto”. Imprezę już po raz siódmy zorganizowała wrocławska „Gazeta Wyborcza”, nagrody ufundowało miasto, a jedną z nich – prywatny sponsor.

  • Laureaci nagrody Warto 2015, fot, Kamila Kubat

    Laureaci nagrody Warto 2015, fot. Kamila Kubat

  • Krzysztof Skonieczny, laureat Warto 2015 w kategorii film

    Krzysztof Skonieczny, laureat Warto 2015 w kategorii film, fot. Wikipedia


Jurorzy (dziennikarze, recenzenci, animatorzy kultury) wybrali spośród 25 nominowanych Wrocławskie Artystyczne Odkrycia ubiegłego roku w kategorii – film, sztuki wizualne, literatura, teatr i muzyka. Oprócz statuetki „Warto”, młodzi twórcy odebrali z rąk wiceprezydenta miasta Adama Grehla – czeki na 10 tys. zł. Wrocławianie także mieli szansę wybrać swojego laureata. Publiczność głosowała w plebiscycie internetowym. Najwięcej głosów zdobył muzyk – Peter J. Birch. Nagrodę w wysokości 5 tys. zł dla artysty – ulubieńca publiczności – ufundowała firma deweloperska „Archicom”, od początku związana z plebiscytem „Warto”.

Artyści odebrali nagrody na scenie wrocławskiego klubu „Eter”. W kategorii film, Artystycznym Odkryciem został Krzysztof Skonieczny, reżyser, autor teledysków, performer. Jego debiut fabularny „Hardkor Disko” zgarnął wiele prestiżowych nagród filmowych w 2014 roku. – Dziękuję Wrocławiowi, który mnie ukształtował – powiedział reżyser odbierając statuetkę. – Mieszkam już gdzie indziej, ale tego nie zapomnę. Poznałem tu wspaniałe osoby.
„Warto” w kategorii literatura dostał tekściarz piszący głównie piosenki – Michał Kozłowski. Jury wyróżniło go jednak nie za piosenki, a za zbiór wierszy „Gadane”.
Zwycięzcą w kolejnej kategorii – sztuki wizualne - został Łukasz Rusznica, fotograf, kurator w galerii „Miejsce przy miejscu”. Największy rozgłos przyniosła Rusznicy wystawa „Jak fotografować”, czyli wybór zdjęć z archiwum IPN.

Nie było zaskoczeniem, że Artystycznym Odkryciem teatralnym jury ogłosiło Bartosza Porczyka związanego z zespołem Teatru Polskiego. Aktor został już doceniony za znakomite kreacje w „Dziadach” Michała Zadary i „Termopilach polskich” Jana Klaty. Jego pojawienie się na scenie wywołało aplauz publiczności, a kiedy zaczął dziękować za nagrodę ktoś zauważył: - Aktor to od razu umie się znaleźć na scenie. Wie chłopak, co powiedzieć.
Porczyk wszedł na scenę z synkiem Oskarem. Obaj byli ubrani w hipsterskie szare czapki: – Tę nagrodę dedykuję całemu zespołowi Teatru Polskiego – wyznał. – Chciałbym, żeby wszyscy artyści mogli dostawać takie nagrody, bo nie ma prawdy w powiedzeniu „Artysta głodny – artysta płodny”. Nie, artysta głodny jest po prostu głodny – dodał.
W kategorii muzyka zwyciężył duet Katarzyna Borek i Wojciech Orszewski z „Tempus Fantasy”. Jury doceniło przede wszystkim projekt połączenia muzyki klasycznej i elektroniki. Artystów można posłuchać na scenie wrocławskiego Capitolu.

Piotra J. Bircha wyróżniła z kolei sama publiczność (4 tys. głosów). Muzyk gra na gitarze i śpiewa charakterystycznym, bardzo nastrojowym głosem. Nagrodę – 5 tys. zł – wręczył menedżerowi artysty prezes „Archicomu” Kazimierz Śródka.
Rozdanie nagród „Warto 2015” zakończył koncert zespołu „Skalpel”.

 Zgłoś uwagę