Nagroda Publiczności LUX: głosowanie i bezpłatne seanse

Jeszcze do 23 kwietnia można zagłosować na filmy, które w tym roku zostały nominowane do Nagrody Publiczności LUX, przyznawanej przez Parlament Europejski. To trzy filmy: „Na rauszu” Thomasa Vinterberga, „Kolektyw” Alexandra Nanaua i „Boże Ciało” Jana Komasy.  Do 25 kwietnia zaś można bezpłatnie obejrzeć wymienione dwa ostatnie obrazy.

  • nagroda lux, parlament europejski

    źródło: www.europarl.europa.eu/poland/


Ustanowiona 13 lat temu Nagroda LUX miała ożywiać debatę na temat integracji i wspierać dystrybucję europejskiego kina. W 2020 r. postanowiono zmienić jej formułę, tak by zaangażować społeczność widzów z całej Europy. Parlament Europejski połączył siły z European Film Academy, dzięki czemu we współpracy z Komisją Europejską i Europa Cinemas powstała nowa Nagroda Publiczności LUX.

Nominowane do niej filmy poruszają aktualne kwestie polityczne i społeczne, zachęcając do dyskusji o europejskich wartościach. Po raz pierwszy w proces wyboru zwycięzcy, oprócz posłanek i posłów do Parlamentu Europejskiego, zaangażowana jest także publiczność. Nagrodę otrzyma film, który uzyska najwięcej głosów w otwartym plebiscycie.

Nominowani 2021 

W tym roku do nagrody nominowane zostały trzy filmy. „Na rauszu” w reżyserii Thomasa Vinterberga – to opowieść o czterech nauczycielach sprawdzających na sobie teorię, dotyczącą tego, jak stała, niewielka obecność alkoholu we krwi wpływa na człowieka.

„Kolektyw” Alexandra Nanaua to poruszający dokument, skupiający się na dziennikarzach śledzących tragiczne skutki korupcji w rumuńskim systemie zdrowia.

Polska produkcja Jana Komasy „Boże Ciało” to z kolei opowieść o młodym mężczyźnie, byłym więźniu, który podszywa się pod księdza w małej miejscowości, zmieniając życie swoich parafian.

Każdemu z filmów można przyznać od jednej do pięciu gwiazdek. Głosowanie trwa do 23 maja na stronie internetowej Nagrody Publiczności LUX, tam również więcej aktualnych informacji o nagrodzie

Zwycięzca ogłoszony zostanie 9 czerwca br. podczas uroczystej ceremonii w Parlamencie Europejskim.

Obejrzyj nominowane filmy

„Kolektyw” i „Boże Ciało” można oglądać do niedzieli, 25 kwietnia do godz. 23.59 na tej stronie.  Zgłoś uwagę