Nagroda dla wrocławskiego architekta za oryginalny projekt klasztoru

Paweł Lisiak, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, jest laureatem głównej nagrody w konkursie na dyplom roku firmowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Serię wyróżnień przyznano projektantkom z Wrocławia.

  • Projekt Pawła Lisiaka "Laudato si': klasztor O.O. Franciszkanów"

    Projekt Pawła Lisiaka "Laudato si': klasztor O.O. Franciszkanów"

  • Paweł Lisiak, laureat głównej nagrody w konkursie im. Zbyszka Zawistowskiego SARP, fot. archiwum SARP

    Paweł Lisiak, laureat głównej nagrody w konkursie im. Zbyszka Zawistowskiego SARP, fot. archiwum SARP


Projekt zatytułowany „Laudato si’: Klasztor O.O. Franciszkanów” powstała pod patronatem dra inż. arch. Tomasza Głowackiego. To pomysł na adaptację dawnej torpedowni Babie Doły w pobliżu Gdyni. Wybudowany w 1942 r. obiekt jest dzisiaj kompletnie zrujnowany. W koncepcji Lisiaka znalazłby się tam kościół, dom zakonny, pomieszczenia dla gości, a nawet wirydarz.

Praca absolwenta została oceniona najwyżej spośród zgłoszonych do konkursu. W uzasadnieniu napisano:

„Kiedy sacrum mierzy się z profanum, a opuszczona, dryfująca torpedownia, zamienić się ma w pobożną przestrzeń modlitwy i pracy, to rezultat takich działań i przemyśleń zawsze wydaje się interesujący. „Laudato si’: Klasztor O.O. Franciszkanów, to projekt zdecydowany i odważny, w którym ujawnia się duża dojrzałość i wrażliwość autora.

Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego na dyplom roku to 10 tys. zł oraz zaproszenie do udziału w sześciotygodniowych praktykach w szwajcarskim biurze architektonicznym Chaspera Schmidlina.

Herbarium i V dzielnica Rzymu

W tegorocznej edycji konkursu SARP wyróżniono prace dyplomowe także trzech innych absolwentek wrocławskiej architektury.

Pod opieką tego samego promotora - dra inż. arch. Tomasza Głowackiego, powstał dyplom Adriany Sowy. Projekt zatytułowany „widzieć: Herbarium we Wrocławiu” uzyskał wyróżnienie pierwszego stopnia.

Zaś wyróżnienia drugiego stopnia przyznano:

  • Alicji Sienkiewicz za pracę „Potencjał spoiwa. Uzupełnienie istniejącej struktury urbanistycznej i społecznej na przykładzie Rzymu”;
  • Zuzannie Robutce za pracę „Sokratejskie Centrum Dialogu” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Obie powstały pod kierunkiem dra inż. arch. Marka Lambera.

sarp/w

Fot. Archiwum SARPZgłoś uwagę