wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nagroda dla wrocławskiego architekta za oryginalny projekt klasztoru

Paweł Lisiak, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, jest laureatem głównej nagrody w konkursie na dyplom roku firmowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Serię wyróżnień przyznano projektantkom z Wrocławia.

Reklama

Projekt zatytułowany „Laudato si’: Klasztor O.O. Franciszkanów” powstała pod patronatem dra inż. arch. Tomasza Głowackiego. To pomysł na adaptację dawnej torpedowni Babie Doły w pobliżu Gdyni. Wybudowany w 1942 r. obiekt jest dzisiaj kompletnie zrujnowany. W koncepcji Lisiaka znalazłby się tam kościół, dom zakonny, pomieszczenia dla gości, a nawet wirydarz.

Praca absolwenta została oceniona najwyżej spośród zgłoszonych do konkursu. W uzasadnieniu napisano:

„Kiedy sacrum mierzy się z profanum, a opuszczona, dryfująca torpedownia, zamienić się ma w pobożną przestrzeń modlitwy i pracy, to rezultat takich działań i przemyśleń zawsze wydaje się interesujący. „Laudato si’: Klasztor O.O. Franciszkanów, to projekt zdecydowany i odważny, w którym ujawnia się duża dojrzałość i wrażliwość autora.

Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego na dyplom roku to 10 tys. zł oraz zaproszenie do udziału w sześciotygodniowych praktykach w szwajcarskim biurze architektonicznym Chaspera Schmidlina.

Herbarium i V dzielnica Rzymu

W tegorocznej edycji konkursu SARP wyróżniono prace dyplomowe także trzech innych absolwentek wrocławskiej architektury.

Pod opieką tego samego promotora - dra inż. arch. Tomasza Głowackiego, powstał dyplom Adriany Sowy. Projekt zatytułowany „widzieć: Herbarium we Wrocławiu” uzyskał wyróżnienie pierwszego stopnia.

Zaś wyróżnienia drugiego stopnia przyznano:

  • Alicji Sienkiewicz za pracę „Potencjał spoiwa. Uzupełnienie istniejącej struktury urbanistycznej i społecznej na przykładzie Rzymu”;
  • Zuzannie Robutce za pracę „Sokratejskie Centrum Dialogu” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Obie powstały pod kierunkiem dra inż. arch. Marka Lambera.

sarp/w

Fot. Archiwum SARP

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl