wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:42

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Nadodrze od podwórka

Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna PANATO startuje z nowym projektem pod hasłem „Moje Magiczne Nadodrze”. Do wspólnej zabawy i nauki zaprosili 12-osobową  grupę dzieci. Młodzi mieszkańcy Nadodrza w wieku od 9 do 14 lat rozrysują na mapie miejsca, w których bawią się i spotykają, gdzie spędzają wolne chwile swojego dzieciństwa. Ale nie będzie to plan stworzony z myślą o turystycznych atrakcjach…

- Na mapie pojawią się pewnie odrestaurowane podwórka, nowe boiska, ulubione lodziarnie i cukiernie. Ale mam nadzieję, że dzieciaki pokarzą nam również miejsca, o których istnieniu nie mamy pojęcia. Nawet niech to będą ich własne podwórka, które są na razie szare albo klatka schodowa, na której lubią się spotykać. Ale niech to będą miejsca dla nich ważne – wyjaśnia Dorota Gawarkiewicz, jedna z organizatorów akcji. - Jest to projekt, który zahacza o antropologię. Mapa będzie miała również wartość sentymentalną.

Opiekunowie projektu chcą pobudzić dzieci do tego, aby zaczęły myśleć o przestrzeni miejskiej. Aby były dumne z własnej okolicy. Przez trzy kolejne miesiące, poprzez zabawę, uczestnicy warsztatów będą uczyć się nowych umiejętności.

Projekt rozpoczną warsztaty integracyjne, które pomogą dzieciom zdobyć pewność siebie i poznać się nawzajem. Kolejny etap to warsztaty plastyczne. – Zadamy pytania odnośnie miasta i tożsamości dzieci. Uczestnicy będą na przykład odrysowywać na kartonie swoją postać i opiszą wszystkie rzeczy związane ze sobą, z tym co lubią w sobie i swoim otoczeniu – mówi Dorota Gawarkiewicz. – Później przejdziemy do warsztatów specjalistycznych. Pokażemy dzieciakom pracę z aparatem fotograficznym. Pójdziemy na spacer i zrobimy zdjęcia. W ramach pracy nad tekstem pokażemy im przewodniki i mapy. Wytłumaczymy, do czego służą. Przedyskutujemy, które są fajne, a które nie. Które mogą mobilizować ludzi do czegoś, a które są pustymi reklamami.

Ostatni etap projektu to praca graficzna nad mapą. Oczywiście wszystko odbędzie się pod okiem dzieci, które zostaną jej autorami.

Pod koniec listopada projekt „Moje Magiczne Nadodrze” zakończy wernisaż zdjęć i materiałów, na którym będzie można zobaczyć poszczególne etapy pracy powstawania mapy. Wystartuje również strona internetowa projektu. Gotowy plan trafi do wrocławskich stowarzyszeń i fundacji zajmujących się dziećmi, aby zachęcić innych do podjęcia podobnej inicjatywy.

- Chcemy szerzyć naszą ideę. Fajnie, gdyby podobne projekty powtarzały się na innych osiedlach – zachęca Dorota Gawarkiewicz.

Projekt „Moje Magiczne Nadodrze” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu "Młodzież w działaniu". Akcję realizują animatorzy z Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej PANATO: Anna Nosowicz, Dorota Gawarkiewicz, Joanna Kulig – Nowacka i Norbert Nowacki. (kid)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl